Van schoolmeester tot kamerlid Henk Slechte Op 22 november 2006 werd Schiedammer Ron Abel gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de Socialistische Partij. Ron was al een politieke non conformist ter linkerzijde maar had nooit de neiging gevoeld lid van een partij te worden en zich in de actieve politiek te begeven. Totdat hij Yorick Haan en Jan Marijnissen leerde kennen. Het gebeurt niet vaak dat een Schiedammer het hoogste politieke toneel betreedt. Daarom een tweeluik over deze Schiedamse Volksvertegenwoordiger. Deel één gaat over schoolmeester Ron Abel, en deel twee beschrijft zijn eerste maanden in de blauwe bankjes. Henk Slechte heeft de twee hoedanigheden van de oud-directeur van de Peperklip niet helemaal kunnen scheiden. Ron Abel is in 1950 geboren in Rotterdam Tussendijken, waar hij ook de basisschool, de Mulo en de Pedagogische Academie, toen nog gewoon de kweekschool voor onderwijzers, heeft afgelopen. Zijn vader was machinebankwerker en heeft zich opgewerkt tot machinist bij 'het spoor'. Machinisten of 'meesters' waren geschoolde én geslaagde arbeiders, maar ze waren wel arbeiders. Misschien dat juist daarom veel kinderen van die arbeiders onderwijzer werden, zo ongeveer de volgende stap op de maatschappelijke ladder en dus iets meer dan pa. Rons ouders stemden Partij van de Arbeid, maar waren geen lid. De buren wel. Het milieu, waarin hij opgroeide, en dat zijn referentiekader vormde, was dus sociaal-democratisch. Thuis lazen ze het Vrije Volk en luisterden en keken ze naar de Vara. Moeder Abel was zelfs bij de laatste verkiezingen nog vast van plan om PvdA te stemmen, ondanks de verkiesbare plaats van haar zoon op de lijst van de SP. Ze heeft het uiteindelijk niet gedaan, omdat Wouter Bos haar met zijn uitspraken over de AOW wantrouwig had gemaakt. De AOW is van Drees, en daar hoort een sociaal democraat af te blijven! 'Het zat er dus al jong in' Ron wist op zijn zestiende dat hij onderwijzer wilde worden. Hij kan ook uitleggen waarom. Het gaf hem een kick om iemand iets te vertellen, en te merken dat het landde. Hij wilde zijn kennis graag met anderen delen. Dat gold thuis of bij zijn vriendjes, maar ook in een klas. De schoolklas is dan wel kunstmatig, maar je kunt door je manier van lesgeven toch een sfeer scheppen, die op een gezinssituatie lijkt en waarin je, net als in het gezin, kennis kunt overdragen. Dat doet de onderwijzer in een veelheid van rollen, die van meester of broer, maar soms zelfs die van een soort politieagent. De keus voor de rol verschilt per kind. Nadat Ron Abel in 1972 zijn onderwijsakte had gehaald, maakte hij een keus die op lange termijn bepalend is gebleken. In Rotterdam waren zes banen beschikbaar, die jonge onderwijzers vrijstelling van militaire dienst gaven. In ruil daarvoor moest je dan wel vijf jaar op een moeilijke school in een wijk met sociale problemen gaan werken. Ron wilde dat graag. Hij hoorde bij een groep kritische jongeren die vonden dat de overheid het belastinggeld slecht besteedde. Zij demonstreerden in 1970 tegen C(ommunicatie)'70, een evenement dat Rotterdam had georganiseerd om boeren, burgers en vooral buitenlui het resultaat van 25 jaar wederopbouw te laten zien. Kosten noch moeite waren gespaard, en de binnenstad was herschapen in een grootschalige expositie van moderne verworvenheden. Ron en zijn vrienden vonden dat zonde van het geld, en betoogden op het Beursplein dat het belastinggeld niet aan zulke protserige onzin moest worden besteed, maar aan beter onderwijs, aan kleinere klassen bijvoorbeeld. Het zat er dus al jong in. 'De eerste Turkse leerlingen' Voor de zes banen op moeilijke scholen waren ruim 500 gegadigden die allemaal graag de militaire dienst wilden ontlopen. Ron kwam terecht op de openbare lagere school Kasteel Spangen in Spangen, waar hij de komst van de eerste Turkse leerlingen meemaakte. Ook dat heeft zijn loopbaan in het onderwijs bepaald. Die Turkse leerlingen werden 19 Musis

Musis | 2007 | | pagina 19