bijgespijkerd vanuit het project 'En nou jij'. Een leerkracht kwam op school, haalde de Turkse kinderen uit de klas en gaf ze een uur les, waarna ze in de klas terugkwamen en geacht werden weer mee te kunnen doen. Ron vond deze aanpak ondeugdelijk, omdat die de kinderen stigmatiseerde. In een uitgewerkte vorm bestaat die aanpak van lid van de PvdA in Rotterdam en zijn school mocht dus niet ten onder gaan. Een herenafspraak tussen de wethouder en de staatssecretaris van onderwijs beëindigde de samenwerking tussen Rotterdam en Ridderkerk. Per 1 augustus 1980 werden alle Rotterdamse leerlingen van Gemini overgeschreven naar Van Oldenbarnevelt en ging de afdeling in IJsselmonde dicht. De Kohnstammschool stelde Ron in 1981 niet voor grote verrassingen. Hij kende de problematiek uit Spangen: de populatie van de buurt zie je terug op schoolin dit geval op een school die in Schiedam-Oost staat, waar veel allochtonen wonen. De school werd in 1981 in de buurt al 'Turkenschool' genoemd, wat onzin was, omdat maar vijftien van de 250 kinderen van Turkse komaf waren. taalachterstand bij anderstalige kinderen nu nog met de methodes Piramide, Kaleidoscoop en Startblokken/Basisontwikkeling voor de onderbouw. De Peperklip in Schiedam-Oost heeft bij de keuze voor de methode Basisontwikkeling zwaar laten meewegen dat taal voor alles communicatie is. Die methode is ontwikkeld door Frea Janssen-Vos van het Algemeen Pedagogisch Studie Centrum, en heeft een kindgerichtere manier van denken en een aansturing die kinderen zelfstandig maakt en leert communiceren. Voor Ron waren de vijf Turkse kinderen in Spangen zijn eerste ontmoeting met anderstaligheid op school. 'De duistere kant van de politiek' Na vijf jaar kreeg Ron - principieel - ruzie met het hoofd van Het Kasteel en kwam een eind aan die baan. Dat kon hij zich permitteren, want zijn vijf jaar waren voorbij, en hij was vrij van militaire dienst. Hij had even genoeg van het basisonderwijs. Omdat onderwijzers - via de Pabo - een onderwijsbevoegdheid Nederlands hebben voor de mavo en de onderbouw van havo en vwo, vertrok hij naar de Scholengemeenschap Gemini in IJsselmonde, een school die door Rotterdam en Ridderkerk samen werd beheerd. De groei van Gemini maakte dat de Scholengemeenschap Van Oldenbarnevelt minder leerlingen kreeg en in de gevarenzone kwam. Dat kon niet, want rector M. Frenk was een prominent De school ging in Ridderkerk verder en de leraren gingen mee, ook Ron die coördinator van de brugklassen was. Dat was van korte duur, want aan het eind van het schooljaar kregen hij en de andere jonge leraren te horen dat hun lesuren zou worden teruggebracht. Het kleinere aantal leerlingen maakte dat onvermijdelijk. Zo leerde Ron Abel de duistere kant van de politiek kennen. 'Het onderwijs in Schiedam' Een nieuwe baan was moeilijk te vinden. Ron solliciteerde als eindredacteur van het TV Weekjournaal, de voorloper van het Jeugdjournaal. Hij was een van de 600 sollicitanten en leek kansloos. Tot hij tot de laatste twintig doordrong en op gesprek mocht komen. Hij haalde de laatste vijf, maar toen was de droom voorbij. Men koos iemand met redactionele ervaring en die had Ron niet. Inmiddels had hij ook gesolliciteerd als directeur van de openbare Prof. Kohnstammschool in Schiedam-Oost, de huidige Peperklip. Hij was de enige sollicitant en trad in het schooljaar 1981-1982 aan als nieuwe directeur. Hij vertelt hoe hij kennis maakte met het onderwijs in Schiedam, hoe dat in 25 jaar is veranderd, en wat hij ervan vond en vindt. In 1981 werd het basisonderwijs in Schiedam gefaciliteerd door de Afdeling Onderwijs en Musis 20

Musis | 2007 | | pagina 20