beheerd door het Bureau Onderwijs Consulent. De secretarieafdeling zorgde voor zaken als onderhoud en personeel en voor de onderwijskundige inhoud was het Bureau verantwoordelijk. Dat werd geleid door voormalig schoolhoofd Lex Tigges die zich geen gemeentelijk onderwijsinspecteur noemde, maar onderwijsconsulent, en die met Theo van Giezen, die ook al oud-schoolhoofd was, en met administratieve steun van secretaresse Jeanne Alewijnse, veel voor het openbaar onderwijs heeft gedaan. Ron Abel was het vaak niet met de heren eens en liet dat dan onverbloemd merken, maar prijst - terugkijkend - de gedrevenheid van Tigges, en erkent dat hij zich voor het basisonderwijs in Schiedam heeft ingezet en er ook veel voor heeft betekend. Ron Abel zag met verbazing hoe Tigges en Van Giezen alles in het werk stelden om het Bureau Onderwijs 'Schiedams' op te waarderen. Ze probeerden alles wat voor de ondersteuning van het onderwijs nodig was in eigen - Schiedamse - hand te houden, zoals de ICT, de begeleiding van OALT onderwijs in allochtone levende talen) leerkrachten en de logopedie. Daardoor concurreerde het Bureau met de Onderwijs Begeleidings Dienst in Vlaardingen, maar leverde het niet altijd de kwaliteit die mogelijk zou zijn geweest bij betere samenwerking. Abel begrijpt dat het - ook - een kwestie was van identiteit, maar vond en vindt ook nu nog dat je een gratis én goed product moet aannemen, als je het kunt krijgen. Schiedam wilde een 'stad alleen' zijn, ook wat het onderwijs betreft. Nu, twintig jaar later, koopt Schiedam meer in Rotterdam in. Zo snel kan alles veranderen. En er is meer veranderd. De Afdeling en het Bureau zijn samengevoegd tot Dienst Educatie, en in 2005 is het openbare basisonderwijs verzelfstandigd. Het wordt nu bestuurd door de Stichting Primo met een eigen directeur die het beheer verzorgt. De ware reden voor de verzelfstandiging is dat 'de politiek' vreesde dat de dubbelrol van de Dienst Educatie als beheerder en faciliteerder kon leiden tot een ongelijkheid tussen openbaar en bijzonder onderwijs, wat in het nadeel van het bijzonder onderwijs zou kunnen uitpakken. Wethouder Daskalakis liet directeur Kalkman van de Dienst Educatie de verzelfstandiging uitvoeren. Ron twijfelde of dit goed was voor het openbaar onderwijs, en vond dat het veel te snel, en daardoor onzorgvuldig, ging. De verzelfstandiging kon wel gunstig uitwerken, maar dan moesten de middelen voldoende zijn, en daar heeft het bij de verzelfstandiging aan gemankeerd. Nu is de Stichting Primo een feit en zorgt directeur Jonkers, dat de directeuren veel ruimte krijgen en een eigen inbreng kunnen hebben, als ze dat willen. Ron noemt grijnzend als voorbeeld zijn eigen succes met de aanschaf van gele tegels voor het speelplein in plaats van grijze. Dat was onder het regime van de Dienst Educatie ondenkbaar geweest. Hiermee is de functie van directeur veranderd, want het systeem van de 'lump sum' betekent dat die zelf over de besteding van het budget gaat. Dat vereist dat de directeur niet alleen verstand heeft van onderwijs, maar ook van financiële planning. Scholen moeten nu ook hun expertise zelf inkopen. Dat gebeurde vroeger bij de die bij elkaar worden gehouden door een paperclip, die er na acht jaar weer af gaat. 'De tegenstelling tussen 'witte' en 'zwarte' scholen' Ron Abel ervoer al snel dat ook in Schiedam de politiek zijn eigen greep op het onderwijs heeft. Hij merkte het in Schiedam-Oost, de wijk waar de Peperklip staat. Hij verdeelt Oost in twee delen: Centrum-Oost en Oost-Oost. Centrum- Oost is kansrijk en het voedingsgebied van de openbare basisschool De Singel. Oost-Oost is volgens de demografische achterstandsfactor opvallend kansarm en het voedingsgebied van de Peperklip.Doordat de gemengde basisschool De Singel van de lokale politiek mocht groeien en dependances elders in Oost stichten, sturen de 'witte' ouders uit Oost-Oost hun kinderen nu naar die dependances, zodat de tegenstelling tussen 'witte' en 'zwarte' scholen scherper wordt. Ron vindt dat de gemeente op de achterstanden moet anticiperen door alle basisscholen 'grijs' te maken, gemengd naar de feitelijke getalsmatige verhouding tussen allochtoon en autochtoon. En de overheid kan op meer en andere manieren bijdragen aan het wegwerken van maatschappelijke achterstanden en het vergroten van de kansen van kinderen die met een (taal)achterstand aan hun schoolloopbaan beginnen. Bijvoorbeeld door juist in een wijk waar zij wonen een architectonisch opvallend schoolgebouw neer te zetten. Daarmee laat je als overheid aan die kinderen zien dat ze er echt bij horen, en maak je tegelijk een school zo spannend, dat alle ouders hun kinderen er graag heen sturen, wit en zwart. Ron vindt ook dat voor de leerkrachten op moeilijke scholen gedrevenheid een grotere vereiste is dan een extra hoge en gespecialiseerde opleiding. Ze moeten snappen wat er op school en de wijk aan de hand is, en dat heeft niets met de hoogte van de opleiding te maken. Tenslotte moet er op het schoolplein Nederlands worden gepraat. Dat is met zoveel kinderen uit zoveel verschillende taalgebieden het enige communicatiemiddel. Ron Abel heeft pas zijn 25-jarig jubileum in Schiedam gevierd. Hij gaat nu iedere dag naar Den Haag. Als de politiek er niet tussen was gekomen, was hij op de Peperklip gebleven. Nu gelooft hij dat hij meer kan betekenen voor het gehele basisonderwijs, zeker nu hij in de fractie de portefeuilles basisonderwijs en integratie heeft gekregen. Na het eerste debat ging hij opgewonden naar huis. Hij had vóór de motie gestemd, die de regering vroeg de uitzetting van uitgeprocedeerde asielzoekers op te schorten in afwachting van een generaal pardon. Zijn opwinding was extra groot, omdat hij op de Peperklip te maken had gehad met vier kinderen die met uitzetting werden bedreigd.» Onderwijs Begeleidings Dienst, maar kan nu ook bij kleine commerciële bureautjes. Ook dat vereist kennis en ervaring die de directeur niet op de Pabo heeft geleerd. Toch kreeg Ron meteen met het probleem van 'witte' en 'zwarte' scholen te maken, omdat een aantal ouders hun kinderen als 4-jarigen bij de Peperklip opgaf. Ze vreesden voor de kwaliteit van het onderwijs, als er teveel kinderen met een anderstalige achtergrond op school zaten. De 'witte vlucht' was begonnen en is niet meer opgehouden, ook niet door in 1985 de naam van de school te veranderen in Peperklip, waarmee Ron wilde aangeven, dat een school een kunstmatig samengaan is van nationaliteiten, religies, milieus en rassen, 21 Musis

Musis | 2007 | | pagina 21