Huis te Poort Voor de buitengevel geldt bijna hetzelfde verhaal. Ook hier zijn verschillende verflagen over elkaar heen gelegd. "Dat is gaan bladderen," zegt Van Velzen. Verschillende proefvlakken laten zien hoe het moet gaan worden. Ingetogen tinten, die toch in het straatbeeld zullen opvallen. Soms is het een hele klus dezelfde kleuren bij elkaar te krijgen, die op verschillende Dat is moeilijk en dat heb je als architect soms zelf niet meer in de hand. Daar komt de landelijke monumentenzorg bij kijken, de gemeentelijke monumentenzorg, iemand die zich met de waardestelling bezig houdt. Ga zo maar door. Vaak vinden ze allemaal wat anders en dat is dan weer anders dan wat je als architect zou willen. Gelukkig zit ik vaak op de lijn van de landelijke monumentenzorg." Voor het interieur is gekozen voor kleuren die de oorspronkelijke kleurstelling zoveel mogelijk benaderen. Van Velzen: "Zo'n tien jaar terug hebben de toenmalige bewoners van de pastorie ook een kleuronderzoek gedaan. De kleurstelling die zij erin hebben gebracht klopt niet helemaal, maar de intentie was goed. Oorspronkelijk zat er een witte kalklaag in. Die is er een paar jaar ingebleven, om uit te harden en te drogen. Daar namen ze vroeger uitgebreid de tijd voor, de materialen hadden dat ook nodig. Het had ook met geld te maken: er moest eerst weer wat gecollecteerd worden voordat de decoraties er in konden. De verflaag die er na de kalklaag overheen is aangebracht, die willen we weer terughebben. Alles wat daarna is gebeurd, is eigenlijk een verarming geweest." materialen hetzelfde effect moeten hebben. "De ramen zijn van gietijzer, maar daar komt een zand-beige kleur overheen als imitatienatuursteen. Diezelfde kleur moet je ook op de steen hebben. Lastig," zegt Van Velzen. Detailleringen zijn met onderscheidende kleuren licht geaccentueerd. "Dat mag ook best. Het gebouw neemt zo'n bijzondere positie in in de straat, dat het er wel wat mag uitspringen." Balancerend op de steigers is te zien hoe het roest van de ijzeren blindankers huishoudt. De bakstenen zijn weggehaald op de plekken waar gevaar wordt vermoed. "Gewoon een kwestie van ontroesten," zegt Van Velzen. Op sommige open plekken zijn de koppen van de houten balken te zien, waarop binnen in de kerk de vloer rust, waar het orgel op staat. "Die zien er nog helemaal gaaf uit," constateert Van Velzen met tevredenheid. "Ze moeten natuurlijk nu wel goed geconserveerd worden." Pastorie, gevel en kerkinterieur moeten in april klaar zijn. Dan kan het bescheiden kerkgebouw weer een nieuw leven beginnen als glanzend opgepoetste parel aan de Dam. 31 Musis

Musis | 2007 | | pagina 31