"Om deze vragen te kunnen beantwoorden, zouden we graag een socioloog en een antropoloog aan het werk willen zetten", aldus Ter Brugge. "Ik heb onlangs een project gezien van een Belgische fotografe die onder andere een vissersvrouw uit Oostende portretteerde. Zij beschrijft daarin heel mooi hoe zij zichzelf ziet en het levert interessante informatie op. Die vissersgemeenschap blijkt bijvoorbeeld nog heel endogaam te zijn, mensen zoeken elkaar toch op. Dat zou in Nederland heel anders kunnen zijn, terwijl hier ook weer andere zaken spelen. Denk bijvoorbeeld aan het drugsgebruik op Urk. Hoe is dat ontstaan, was dat er opeens of is dat er ingeslopen? Ook minder heftige zaken moeten aan bod komen, zoals het doorwerken van technische vernieuwingen of het omgaan met problemen als de haringworm. Daar stonden de kranten wel vol van, maar welke impact had dat op de vissers zelf?" Voor een dergelijk project wordt nu Nettenboetster, geboren in 1934 Het vastleggen van de visserscultuur - en die van hun gezinnen - is iets waar binnen het Visserijmuseum/Vlaardings Museum volop belangstelling voor bestaat. Niet om het verleden angstvallig vast te blijven houden, maar wel om het verleden en het heden met elkaar samen te brengen. Terwijl de visserij uit Vlaardingen verdwenen is, bestaat de bedrijfstak immers nog wel in andere steden, met alle bijzonderheden die daarbij horen. Er leven daarom plannen om een grootschalig interdisciplinair onderzoek op te zetten naar visserijcultuur in Nederland, vanaf de Tweede Wereldoorlog tot aan nu. Directeur Jeroen ter Brugge geeft aan dat dit wat hem betreft verder mag gaan dan de strikt persoonlijke herinneringen aan vroeger. "Zeker wanneer we het dagelijks leven willen bestuderen, dan heb je daar niet genoeg aan. Als je nu aan iemand vraagt hoe hij zijn dag vult, kun je een heel gedetailleerd beeld krijgen. Vraag je naar het verleden, dan krijg je een opsomming van de hoogte- of dieptepunten." Het is juist de cultuur van het dagelijks leven die in een onderzoek naar voren zou mogen komen, zowel van het verleden als van het heden. Hoe gaat het in de kombuis? Wat doen mannen daar in hun vrije tijd? Is er contact met het thuisfront, en is dat de laatste jaren veranderd door de komst van mobiele telefoons en internet? gedacht aan vissersgemeenschappen als Urk, Texel, Stellendam, IJmuiden, Scheveningen en Katwijk. Dat ook Vlaardingen daar als oud-vissersplaats nog een rol in kan spelen, staat voor Jeroen ter Brugge buiten kijf. "Maar natuurlijk. Het is zelfs zeer mooi dat Vlaardingen in dit geval geen levende visserij meer heeft. Je moet ook een beetje afstand hebben om iets dergelijks te kunnen onderzoeken." Musis 34

Musis | 2007 | | pagina 34