De beste wensen Binnen vier jaar zullen een aantal belangrijke monumenten in Schiedam leeg komen. Wat ermee te doen. Yorick Haan zou het liefst aan de slag gaan met de bestaande organisatie op het gebied van monumentenzorg maar dan gemodelleerd naar het voorbeeld van de NV Stadsherstel in Amsterdam. Hans van der Sloot. Er is een doorbraak bereikt in de ontwikkeling van de Rivierzone. Vlaardingen krijgt plots uitzicht op ingrijpende veranderingen aan de stadsrand. Al jaren geleden wees Musis op de aantrekkelijkheid van het wonen in mainport Rotterdam. Nu is het bijna zover. Kor Kegel. Fons Hosman had met succes carrière kunnen maken als vertolker van het klassieke lied. Hij koos echter voor de fijne vleeswaren en wijn. Kunst moet een hobby blijven is zijn persoonlijke mening om er des te meer plezier aan te beleven. Dick van der Lugt. Threes Moolhuysen is tachtig jaar. En wordt binnenkort geëerd met een tentoonstelling waarin tachtig objecten te zien zullen zijn die een leven van kunst en verzamelen markeren. Sieraden nemen daarin een prominente plaats in. Froukje Holtrop. Henk Slechte sprak met Ron Abel als het nieuwe kamerlid voor de Socialistische partij. Een plaats in de Tweede Kamer zat er allang in. De SP heeft hiermee een stem in de volksvertegenwoordiging die in de praktijk alles heeft geleerd over zwart en wit onderwijs. Nog geen generatie geleden leken postzegels een betere belegging dan aandelen en goud. Daar is flink de klad in gekomen. Toch handhaaft zich in Schiedam nog één echte postzegelhandel. Een buurtwinkel voor verzamelaars, zegt Peter de Lange. De Oud-Katholieke Kerk aan de Dam wordt grondig onder handen genomen. Een bescheiden monument maar desondanks van meer dan gewone betekenis. Ben Maandag. Zo langzamerhand blijven er in Vlaardingen maar weinig mensen over die de visserij van nabij hebben meegemaakt. Ingrid van der Vlis sprak met twee vrouwen die jaren op de boetschuur hebben doorgebracht met het repareren van de visnetten. We maken er wat moois van het komend jaar. Van de eenenveertig winkels die momenteel leeg staan op de Hoogstraat worden er twee gevuld. De eurowinkels zitten in de lift en verhogen hun prijzen met vijftig procent. Het Land van Belofte wordt feestelijk in gebruik genomen en voor wat die Belofte blijft er verder niets meer te wensen over. Die staat. Volgens de meest betrouwbare raming blijven de ruiten op de Broersvest nog vier maanden heel. De musea overtreffen zichzelf en trekken meer bezoekers dan er winkelend publiek op de Hoogstraat is. Ook de Brandersfeesten breken weer een record. Inplaats van vier keer de plaatselijke bevolking te ontvangen tijdens de feestelijkheden doorbreken de Brandersfeesten de magische grens van 300.000 bezoekers waarom de organisatie de halve Spidovloot inhuurt om de fluisterboten in de Schiedamse havens althans enigszins te ontlasten. Met de bouw van de Kameel wordt een aanvang gemaakt. Meteen wordt het plan gelanceerd om op de Koemarkt naast Hans van Heelsbergen de zevende molen in ere te herstellen. Jan des Bouvrie komt met een plan om de Korenbeurs alsnog leven in te blazen. Met de drie resterende leden van de Schiedamse Dahliavereniging organiseert hij vier maal sjaars een bloemententoonstelling. Met de veiling in Aalsmeer heeft hij reeds afspraken gemaakt. Deze samenwerking die Schiedam wederom in het brandpunt van de mondiale belangstelling plaatst zal publiek tot uit de Verenigde Staten trekken. De VVV heeft hiervoor reeds arrangementen ontwikkeld en de Holland Amerika Lijn neemt Schiedam om dezelfde reden op als vast punt in de Atlantische cruises. De gemeente Amsterdam overweegt om bij het Schiedamse gemeentebestuur een claim wegens inkomstenderving neer te leggen. Het college is voornemens om zich daarin - vanuit de winst op de uitverkoop van de ONS - zonder morren te schikken. Het nieuwe vreemdelingenbeleid maakt de aanwezigheid van de bajesboten aan de grens van Schiedam overbodig. Deze worden bestemd voor studentenhuisvesting. Hekken en traliewerk blijven intact om ervoor te zorgen dat het feestgedruis tot op de boten beperkt blijft. Op de onderste laag worden de vier Schiedamse coffeeshops ondergebracht, de bovenste verdieping krijgt een bestemming als wietplantage, waarvoor de stroom rechtstreeks wordt betrokken vanaf de centrale aan de Keileweg. Met betrekking tot het parkeerbeleid worden eindelijk een paar knopen doorgehakt. Parkeren zal voortaan in het gehele stadscentrum verboden zijn. Bewoners van de binnenstad krijgen een kleurige folder in de bus met tips over gezonder leven en meer bewegen. De blauwe brigade kan worden ingekrompen, terwijl het aantal straatvegers drastisch omhoog wordt gebracht. Vandalisme zal in 2007 worden bestraft, een programma van aanpak is in de maak en zal dat gedurende het gehele jaar blijven. Tot slot dan nog, komt het gemeentebestuur tot bezinning en laat de thuiszorg aan bejaarden en hulpbehoevenden in handen van de plaatselijke organisaties die hun inzicht en kunde op dit terrein al zo lang en ruimschoots bewezen hebben. Het gaat goed met Schiedam en daar zullen we komend jaar ongetwijfeld de vruchten van plukken. Proost. Foto omslag: Stappen uit het verleden, foto: Cornelia Montfoort 3 Musis

Musis | 2007 | | pagina 3