Een monu Het historisch erfgoed hoort in de portefeuille van Yorick Haan, vastbesloten als deze is om het monumenten- en architectuurbeleid met hernieuwd elan ter hand te nemen. Al meteen na zijn aantreden gaf hij te kennen het stof te zullen afblazen van een aantal (architectuur)dossiers die sedert het vertrek van Adri Reijnhout zijn blijven liggen. Deze laatste had zich ten doel gesteld bouwkunst en stedenbouw te bevorderen en was al evenzeer als zijn latere opvolger nu, van mening dat kwaliteit de doorslag moest geven. Het succes van Sveaparken, wat er ook gezegd mag worden over verzakkingen en het tekort aan parkeerplaatsen in de wijk, mag voor de volle honderd procent op het conto van Reijnhout worden geschreven. In de Kethelse polders is een woonwijk neergezet die met goot en dakkapel ver uitsteekt boven het gemiddelde van de Vinex-ontwikkelingen in Nederland. Een coherente stadswijk, waarvan de kwaliteit door alle bewoners eendrachtig onderschreven en uitgedragen wordt. Yorick Haan krijgt het in dit opzicht niet gemakkelijk. De grond voor grootschalige stadsuitbreidingen is praktisch opgebruikt. Wat rest is de moeilijker opgave om binnen de bestaande stads- en vestigingspatronen een hogere kwaliteit te realiseren. Dat kan faliekant misgaan. Reijnhout heeft dat ondervonden met de prestigieus opgezette Branderspoort van de hand van dezelfde architect als Sveaparken, Ralph Erskine. Maar ook eerder en elders zijn er projecten gerealiseerd die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan. De nieuw bebouwde delen van de Lange en Korte Haven en de Noordvest kenmerken zich door kleurloosheid en desinteresse. En van de kwaliteit van de vroegere Nieuwe Buurt, de Hans van der Sloot De zorg voor het historisch erfgoed zal Schiedam in de lopende raadsperiode meer dan gewoon bezighouden. En dan niet hoe we dit bezit toeristisch aan de man zullen brengen. Hiervoor zijn plannen, al dan niet nader uitgewerkt, ruim voorhanden. Uit voorbije tijden rest nog voldoende promotiemateriaal waarin hoog wordt opgegeven van de verrassende schoonheid van het oude centrum, de statige resten van ons gedistilleerdverleden en de rijkdom aan historische schepe als entourage van de stille-pra van de Schiedamse Nee..., het zal gaan orji monumenten waarvol nieuwe functie zai'rinii gezocht. Of die nieuw jeyfè moeten worde.r Musis 4 Korenbeurs, Nieuwe Sluis, foto's Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 4