betwisten bruikleen van de gemeente. Schaper huisvestte er zijn 'Open Studio', een toneelcollectief, dat echter nooit tot spelen kwam maar wel de muren afbikte en het pand inwendig grondig onder handen nam. Veertig jaar later dringt de noodzaak van een ingrijpende restauratie zich op. Jan Schaper is inmiddels in de tachtig en zal niet ten eeuwigen dagen het Zakkendragershuisje blijven bewonen. Een onbekende in de reeks is het oudste kantoorgebouw van UTO. Dit voormalige woonhuis, thans kantoor, staat letterlijk midden in de distilleerderij Herman Jansen. Slechts degenen die weten waar ze kijken moeten zullen de rokoko-details opvallen. Binnen is het interieur grotendeels onbeschadigd, waarmee het monument tot de meest bijzondere van Schiedam mag worden gerekend. UTO heeft vergaande verhuisplannen naar de kop van de Buitenhavenweg. Voor het monument zal iets van een functie moeten worden gezocht. De aandacht van Yorick dient ook uit te gaan naar een gebouw als het pompstation aan de Rotterdamsedijk. Op dit ogenblik is het buiten gebruik. "Maar" zegt Haan, "het is in al z'n eenvoud een monument van betekenis. Je zou daarin misschien halverwege een vloer moeten leggen en er de vestiging van bijvoorbeeld ateliers voor kunnen overwegen. Schiedam heeft kwaliteit genoeg". De laatste in de reeks monumenten waarvan de terugkeer op niet al te lange termijn mag worden verwacht is de Koren beurs. De beschikking die Jan des Bouvrie in staat stelt het gebouw te exploiteren heeft geen eeuwigheidswaarde. En dan? "We hebben aan Jan des Bouvrie meerdere malen de vraag gesteld hoe hij denkt om te gaan met het gebouw. Heel concreet willen wij bevorderen dat hij een nieuw plan voor de Korenbeurs ontwikkelt. En dit gebaseerd op nieuwe uitgangspunten en waar mogelijk op samenwerking met de Schiedamse middenstand. Anders zullen wij moeten bekijken welke functies en vooral welke culturele functies in de Korenbeurs moeten worden samengebracht". Een hele kluif geeft ook Yorick Haan toe. Maar stilzitten kan al evenmin. Naast deze belangrijke monumenten wacht ook een reeks van monumentale of op z'n minst beeldbepalende panden op plannen tot behoud of restauratie. Er is werk aan de winkel. En zelfs meer dan dat. 7 Musis Timpaan en toren van de Havenkerk, Lange Haven vroegere interieur van het station en het gebouw met de karakte ristieke begroeiing met klimop

Musis | 2007 | | pagina 7