Aardverschuiving in Rivierzone Kor Kegel Nooit meer heet in de keet. Het staat gekalkt op het lichtblauwe pandje aan de Galgkade, waar fabrieksarbeiders en kantoorvolk tot voor kort hun werkdag dichtmetselden met zwarte koffie en zware shag. Het 'ketablissement' beneden aan de overgang bij station Vlaardingen-Centrum is gesloten en daarmee symboliseert het meteen de ingrijpende veranderingen die het stationsgebied te wachten staan. En niet alleen het stationsgebied, maar de hele Vlaardingse Rivierzone, zeg maar vanaf Vijfsluizen tot aan De Groote Lucht. Geen hectare ontsnapt aan de aandacht van de plannenmakers. "Het is een poosje stil geweest," zegt PvdA-wethouder Hans Versluijs over de Rivierzone. "Maar achter de schermen is veel gebeurd. Het denken heeft niet stil gestaan." Voor het kampioenschap understatements zou Versluijs hoge ogen gooien. Er is geen project in Vlaardingen, dat onder honderden ondernemers, gemeenteraadsleden en bewoners van aangrenzende wijken zo veel beroering teweegbrengt als de Rivierzone, ofwel de toekomst van het Vlaardingse grondgebied langs de Nieuwe Maas. Er is enthousiasme, er is tegenstand. Waar een willekeurige ondernemer het ziet als hoogst noodzakelijke facelift van verouderde haven- en industriegebieden, daar reageert de modale activist uit de Oostwijk of de Westwijk met: "Vlaardingen haalt de ellende van de overkant nu gewoon dichter bij huis. Weg leefbaarheid!" De ellende van de overkant, dat is uiteraard de Shell. Dat is smog en stank, dat is herrie en smurrie. De ellende van de overkant maakte Vlaardingen dertig jaar geleden tot stinkstad en hoewel de emissies sindsdien spectaculair zijn teruggedrongen, Vlaardingers weten nog altijd pijlsnel de weg naar de meld- en regelkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond. Er hoeft maar een stofje op te waaien en ze roepen Remi Poppe aan om alarmfase 4 af te kondigen. Je kunt de beleving van het project Rivierzone niet goed meemaken, als je dit stukje stadsgeschiedenis niet kent. Industrie ligt gevoelig, in Vlaardingen meer dan in Schiedam of Rotterdamse buitenwijken. Vlaardingers aanschouwen de raffinaderijen en chemische fabrieken aan de overkant van de Nieuwe Maas. Schiedammers zien aan de overkant de oude scheepswerf van de RDM en het strandje van het monumentale Quarantainestation. Rotterdammers zien aan de overkant woontorens verrijzen. De industrie heeft zich de laatste kwart eeuw westwaarts verplaatst, richting Europoort en Maasvlakte, maar de Vlaardingers zagen aan de overkant niets veranderen. Schoorsteenpijpen en fakkels - de eeuwige vlam. En nu komt het eigen grondgebied ook nog onder druk te staan, want het Vlaardingse gemeentebestuur zou gaarne het oude industriegebied De Vergulde Hand vanaf de James Wattweg uitgebreid zien tot aan het Volksbos, terwijl ook industriegebied Het Scheur een uitbreiding te wachten staat. Dat Volksbos is destijds geplant door demonstranten, die onder leiding van Niko Koffeman tegen een op een vuilstort aan te leggen skipiste protesteerden - en die nu dus het laatste open stukje groen bestemd zien worden tot bedrijventerrein rond de oude boerderij, waaraan het industriegebied De Vergulde Hand zijn naam ontleent. In Het Scheur zijn de laatste hectaren tot aan rioolwater zuiveringsinstallatie De Groote Lucht bijna alle door de gemeente Vlaardingen aangekocht. Van het open gebied tussen De Vergulde Hand en het protestbos "hebben we reeds vijftig procent in eigendom," aldus wethouder Versluijs. "Uitbreiding van De Vergulde Hand mag van de reconstructie commissie Midden-Delfland, want al lang geleden heeft Vlaardingen aangegeven nog een forse strook nodig te hebben voor bedrijvigheid en werkgelegenheid." En dan hebben we het alleen nog maar over de uitbreiding van fabrieks- en industriële activiteiten aan de westzijde van de Vlaardingse rivieroever. Aan weerszijden van de Hoekse Lijn, dichter bij Vlaardingen-Centrum, liggen het Deltagebied en bedrijventerrein Groot-Vettenoord. Twee verpauperde gebieden met kantoren, fabrieken, showrooms en perifere detailhandel, maar ook met kaalslag en leegstand. Het is niet anders dan in De Vergulde Hand en Het Scheur. De vraag rijst of de bestaande gebieden niet beter eerst geïntensiveerd kunnen worden, alvorens tot uitbreiding van De Vergulde Hand wordt overgegaan. Het kostte twintig jaar geleden al zo veel moeite om Het Scheur vol te krijgen. De komst van Sanders Meubelstad werd door het gemeente bestuur uitzinnig gevierd. Inmiddels staat het complex geruime tijd leeg en valt er ook in de omgeving veel bij te spijkeren. En te heien. Desondanks is Hans Versluijs ronduit optimistisch. Op een informatiebijeenkomst in het stadhuis, gewijd aan de Rivierzone, waren op 13 november vooral ondernemers 9 Musis 3 ïg>g»J Station Vlaardingen Centrum, foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 9