Daar gaat 'ie. Een tent Alex Poldervaart Rond het Buizengat heft men momenteel enthousiast het glas bij de verkoop van weer een nieuw appartement of woning. En natuurlijk is de champagne al helemaal niet aan te slepen als er een eerste paal de grond ingaat. Het Buizengat is al jarenlang onderwerp van discussie. Zolang wachten de aspirant-bewoners al op hun dure nieuwe woningen. Maar er moest ook heel wat gebeuren. Historische bouwwerken zijn ervoor tegen de vlakte gegaan, ondanks fel protest van de Historische Vereniging, gesproken is over de vestiging van een museum, en heel lang is eraan getwijfeld of men deze historische locatie moest opgeven voor de grote en hoge blokkendozen die een groot contrast zullen vormen met de lage woningen aan de Kortedijk. Voorafgaand aan de bouw vond bodemsanering plaats. Dat was het gevolg van de vroegere aanwezigheid van de gasfabriek aan de Hoflaan en de vele scheepswerven die zich aan de Havenstraat, Kortedijk en ook de Hoflaan hebben bevonden. Het zijn dit jaar deze scheepswerven die centraal staan op een tentoonstelling in het Visserijmuseum/Vlaardings Museum. Vanaf 30 januari 2007 t/m 12 augustus loopt de tentoonstelling 'Daar gaat 'ie'. Aan de geschiedenis van de scheepsbouw in Vlaardingen kwam in 2004 een eind met de sluiting van het Scheepsreparatiebedrijf Vlaardingen-Oost aan de Vulcaanhaven. Alle andere werven waren in de loop van de twintigste eeuw al verdwenen zoals de werf 's Lands Welvaren en A. de Jong N.V., die beide verantwoordelijk waren voor een groot deel van de Vlaardingse loggervloot. (Van links naar rechts - inzetten van boven naar beneden) In 1918 was op de werf van A.C. van Dam aan de Havenstraat deze houten schoener (vrachtschip) in aanbouw. De spanten zijn goed zichtbaar. Het schip dat circa 40 meter lang was, nam alle beschikbare grond op de werf in beslag. Het voorsteven raakt het linkergebouw net niet! Op de achtergrond zijn de panden aan de Havenstraat zichtbaar en de in 1869 gebouwde R.K. St. Joannes de Doperkerk aan de Hoogstraat. De kerk was een ontwerp van de beroemde architect RJ.H. Cuypers. Zijn naam wordt vaak in een adem genoemd met het Centraal Station in Amsterdam en het Rijksmuseum welke hij eveneens ontwierp. De kerk is in 1956 gesloopt, de toren is echter nog steeds prominent aanwezig. (Collectie Stadsarchief Vlaardingen) Zicht op de Havenstraat vanaf de Hoflaan omstreeks de eeuwwisseling. Geheel links een schip in aanbouw, vermoedelijk een logger. Bij tewaterlatingen was het risico dat het schip de beschoeiing aan de overkant raakte groot. (Collectie Stadsarchief Vlaardingen) Musis 62

Musis | 2007 | | pagina 62