Sociale kaart van Schiedam kennen is belangrijker dan in 't koffiehuis zitten Kor Kegel Spraakmakend is het allochtonenbeleid in Schiedam nooit geweest. "Is er wel een allochtonenbeleidwas in het verleden een telkens terugkerende vraag. De organisatie achter het Spectrum festival vroeg het zich af, toen de subsidiekraan na acht succesvolle afleveringen langzaam werd dichtgedraaid. Politieke partijen vroegen het zich af, toen de Centrumdemocraten in 1994 hun hoogste score in Schiedam behaalden. Was de opmars van extreem-rechts niet toe te schrijven aan het uitblijven van een dialoog tussen allo- en autochtone groepen Ook migrantenorganisaties vroegen het zich af. Ze werden in kleine noden wel ondersteund, maar voelden zich praktisch in een isolement zitten, gedoemd daar binnen te blijven. In Rotterdam had je in de jaren negentig baanbrekende initiatieven gehad, zoals het Kleurenpalet, de Stedelijke Adviescommissie Multiculturele Stad en de Dag van de Dialoog, maar in het qua samenleving vergelijkbare Schiedam kwam het debat moeizaam op gang. Soms is echter een handvol bruggenbouwers voldoende. Zoals dertig jaar geleden de ABC-cursussen al door vrijwilligers moesten worden opgezet, omdat er anders niets zou gebeuren, zo waren het rond 2000 eveneens vrijwilligers van kerkelijke en maatschappelijke organisaties die een vernieuwing forceerden. In de clubhuizen en wijkcentra werden tafeltjes bijeengeschoven. De Dag van de Dialoog begon ook in Schiedam vorm te krijgen, met ondersteuning van de op dit gebied al ervaren Tik-Ho Ong van het Rotterdamse anti-discriminatiebureau Radar. En wat je in de Gorzen zag gebeuren, dat Turken en Marokkanen werden betrokken bij straatactiviteiten, en dat bij de straatbarbecues dus ook rekening werd gehouden met islamitische eetvoorkeuren, dat had ook een moeilijke en verkommerde wijk als Nieuwland nodig. Er brak een nieuw besef van samenlevingsopbouw door. Aan overheidszijde waren twee omstandigheden van belang. De rijksoverheid wilde met het Grote-stedenbeleid (GSB) op lokaal niveau vorderingen tot stand zien komen gericht op het wegnemen van spanningen en het ontstaan van beter begrip voor andere culturen. In de lokale politiek was het van betekenis, dat Christine Daskalakis er een serieus agendapunt van maakte, doordrongen als ze was van de noodzaak. Daskalakis (CDA) begon er mee als wethouder voor GSB en continueert haar inspanningen thans als wethouder voor integratiebeleid. Een resultaat is de nieuwsbrief over 'de belangrijkste ontwikkelingen en activiteiten op het gebied van allochtonen en integratie.' Nu kan de kniesoor meteen noteren dat een nieuwsbrief, die tweemaal per jaar verschijnt, aan de magere kant is voor een stad van 75.190 inwoners (per 1 januari 2007), van wie eenderde allochtoon is, maar het gaat er natuurlijk om wat er inhoudelijk in de nieuwsbrief staat. Claudia Marinelli, bij de gemeente Schiedam de belangrijkste contactpersoon voor 67 Musis Foto: Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 67