Van Bommel en Versi Kor Kegel Het kantoor van de HVO was niet mooi, maar bij monumentenbeleid mag mooi het leidende criterium niet zijn. Dan hadden we het wel mooinumenten genoemd. Het kantoor, dat gesloopt werd om Norfolk Lines aan de Vulcaanhaven ruim baan te geven, had nota bene van de Historische Vereniging Vlaardingen ooit een penning gekregen ter onderstreping van het belang als industrieel erfgoed. Nu ook de Ambachtsschool aan de Deltaweg is gesloopt en er volop discussie is of het karakter van de brandweerkazerne aan de Hoflaan niet te veel geweld wordt aangedaan bij een gesuggereerde bestemming tot woningen met carports, staan de voorvechters van oud Vlaardingen en de vernieuwers als vanouds tegenover elkaar. Aan de ene kant de Bert van Bommels, die elke portiersloge en fabrieksloods in Vlaardingen willen behouden. Aan de andere kant de lokale overheid, die bij monde van PvdA-wethouder Hans Versluijs zegt dat zelfs de Lijnbaanhallen gesloopt mogen worden - een rijksmonument! Toch, zegt Versluijs: "We zijn het meer eens dan het lijkt. Het Weeshuis? "Dat staat er nogal verstopt bij. Ik word er niet vrolijk van. Daar hebben we nu iets in stand gehouden, dat volstrekt detoneert met de omgeving." Nunquam Perfectum? "Bijna net zoiets. Het had zo veel mooier kunnen zijn. Goed dat het gehandhaafd is, dat wel, maar er had een betere afstemming kunnen zijn tussen het monument en de nieuwbouw rondom." De Ambachtsschool? "Daarmee had het net zo kunnen aflopen als met het Weeshuis. De technische school was verstopt geraakt achter nieuwbouw en wat heb je er dan aan? Er is een plan voor 500 woningen op die plek. Regionaal hebben we de afspraak dat we de woningbouwproductie opvoeren. Ik had dat bouwplan echt niet in de waagschaal willen stellen voor een gebouw, dat misschien wel een belangrijke stroming vertegenwoordigt van het bouwen na de Tweede Wereldoorlog, zoals mensen zeggen Musis 150 Hans Versluijs, foto Angelique van Woerkom

Musis | 2007 | | pagina 150