Monumenten historisch erfgoed. Daar doen we veel te weinig mee. Veel is natuurlijk afhankelijk van particuliere initiatieven, maar als de gemeente in goed overleg met eigenaren en ondernemers duidelijke regels stelt, dan is dat goed voor de sfeer en het vertrouwen. Continuïteit op langere termijn geeft zekerheid. Dat zal temeer het geval zijn, naarmate de gemeente zelf verbeteringen entameert. We zijn bezig met een renovatieplan voor het Ouwe Thuis aan de Oosthavenkade. Het is zwaar verpauperd en we hebben het tij niet mee: de prijzen in de bouw zijn bepaald ongunstig. Maar die plek schreeuwt om restauratie." Hans Versluijs boogt erop dat hij zelf het initiatief heeft genomen om met de Rijksdienst voor Monumentenzorg te praten over de aanwijzing van een deel van het oude Vlaardingen tot beschermd stadsgezicht. "Binnenkort hebben we een afrondend overleg. Het grote belang ervan is dat we politiek vaststellen - voor langere duur - welke gebieden van waarde we hebben. Vorige colleges van burgemeester en wethouders hebben telkens afgezien van zulke stappen, vanuit de veronderstelling dat als je een beschermd stadsgezicht hebt, je de huidige situatie zo fixeert dat er weinig nieuwe ontwikkelingen gerealiseerd kunnen worden. Ik heb mij laten overtuigen dat dat absoluut niet zo is. Je legt in een beschermd stadsgezicht de belangrijke historische structuren vast. In ons geval is dat de verbinding tussen het Hof en het Hoofd. Ik denk aan de Oosthavenkade en Westhavenkade, en wat er in de omgeving aan refereert. De gehele Koningin Wilhelminahaven of althans een prominent gedeelte daarvan. Voorts een deel van de Oostwijk, dat wil zeggen tenminste het representatieve deel ervan met de Schiedamseweg en omgeving. En ook een deel van de Vettenoordsepolder, met name de VOP-Oost. Want achter de Westhavenkade staan nog vele prachtpanden, die we beslist in de beoogde vernieuwing van het gebied moeten integreren. En dan kom je natuurlijk bij de Lijnbaan en de Touwsteeg. Wat mij betreft: ik zou die hallen het liefst morgen slopen, want het ziet er niet uit. Het is decennia lang verwaarloosd. Het is een rijksmonument, dat realiseer ik me, maar ook de Rijksdienst voor Monumentenzorg zegt dat het belang vooral ligt in de historisch-geografische structuur. De routering, de herkenning, de voelbaarheid van wat er was - die accenten kunnen belangrijker zijn dan het object zelf. Dat is ook het geval met de Koningin wilhelminahaven, waar niet alle pakhuizen even belangrijk zijn. Ik zeg niet dat daar nooit meer iets mag veranderen. Een beschermd stadsgezicht is nu juist zo aardig, omdat je de structuren en historische verbanden vastlegt. In bestemmingsplannen kun je vervolgens meer gedetailleerd te werk gaan en ook waardevolle objecten beschermen. En in het welstandsbeleid kun je bijzonderheden nog verder aanscherpen. Dat zal een speerpunt in het beleid moeten zijn. Met het beschermd stadsgezicht kunnen we tenminste bereiken dat we ongewenste ontwikkelingen tegengaan." Jawel, desgevraagd geeft Hans Versluijs aan dat ook de Hoogstraat en de Kortedijk onder het beschermd stadsgezicht zullen vallen, tot aan de molen, Aeolus. Dus Emaus niet? Vlaardinger Ambacht niet? Hij kijkt op de kaart naar de 'andere kant' van de dijk die hier Westlandseweg heet. Erkent: "Daar hebben we het niet specifiek over gehad. Ik moet daar nog eens naar laten kijken..." Musis 152 Nunquam Perfectum, foto Jan van der Ploeg Brandweerkazerne Hoflaan, foto Cornelia Montfoort

Musis | 2007 | | pagina 152