En dan schiet hem te binnen: "De Rijksdienst heeft wel gewaarschuwd dat een beschermd stadsgezicht niet te groot mag zijn, want dan verliest het zijn effect. Hoe breder je het gebied maakt, hoe meer uitzonderingen je moet maken om ontwikkelingen niet te blokkeren." Dat is de rode draad in zijn visie op monumentenbeleid. "De kern van mijn betoog is dat we de instandhouding van waarden uit het verleden hoger op de politieke agenda moeten krijgen, zonder dat het ons belemmert in wenselijke ontwikkelingen. We moeten elke situatie op zichzelf beschouwen. Van geval tot geval bekijken wat er mogelijk is. En alles in zijn context bezien." De wethouder wil daarbij de redelijkheid niet uit het oog een goede bestemming, die harmonieert met de omgeving. De brandweerkazerne zal straks niet wegvallen tussen de overige bebouwing aan het Buizengat en de Hoflaan." Op een vergelijkbare manier verwacht Versluijs van projectontwikkelaar OVG een respectabele omgang met het sportgebouw op het voormalige Shell-sportpark Vijfsluizen. Het zal tussen de beoogde kantoorflats een stevige functie krijgen, verwacht hij, en omdat OVG de aanwezige waarden van het sportpark wil behouden en zelfs wil versterken, zal het sportgebouw in de bestaande context bewaard blijven. Niet als geïsoleerd monument, derhalve. Spanning tussen beschermers en vernieuwers zal er altijd wel een beetje blijven, vermoedt Versluijs. De onderlinge Critici houden ons scherp. Ik ken Bert van Bommel niet, ik zou eens kennis moeten maken, maar ik weet dat hij in Vlaardingen iemand is met een gezaghebbende visie en ik heb genoeg van hem gelezen om te weten waar hij staat. Hij is buitengewoon cynisch en negatief over hoe de lokale overheid omgaat met het historisch erfgoed. verliezen. Het HVO-kantoor stond in de weg voor de gebiedsvisie van Norfolk Lines, dat in Scheveningen klem zat en juist in Vlaardingen een totale vernieuwing ambieerde. "Het is niet zo dat ik per se elk oud pand wil bewaren, maar ik heb wel beloofd, nadat Jack Tsang mij er in de gemeenteraad vragen over stelde, dat ik grondig zal laten uitzoeken hoe het kon gebeuren dat het pand verloren ging. Het was geen rijksmonument, het was geen gemeentelijk monument, maar een formeel erkende monumentwaardigheid mag niet het enige criterium zijn dat op een belangwekkend pand wordt losgelaten. Er komen ook sentimentele, esthetische en architectonische aspecten bij. Ik weet niet in welke mate die aspecten hebben meegewogen. Het ging vooraf aan mijn benoeming tot wethouder." Hans Versluijs vraagt zich af, of het HVO-kantoor bij behoud nog een historisch interessante functie had gehad op het verder totaal vernieuwde Norfolk-complex aan de Vulcaanweg. "Je moet elk pand in zijn context zien. We moeten voorkomen dat waardevolle gebouwen in de verdrukking komen. Wat dat betreft vind ik het toe te juichen dat al in de allereerste ontwerpen voor het Buizengat is uitgegaan van handhaving van de brandweerkazerne. Het poortgebouw en de twee bijgebouwen staan niet ter discussie. Ik maak me sterk voor verstandhouding is in Vlaardingen thans echter verre van optimaal. Daar kan een aanzienlijke verbetering worden bereikt, zegt hij. "Ik heb zelf aangegeven dat er een dialoog moet zijn. We moeten elkaar serieus nemen, ook al zal ik ze niet continu gelijk geven. We moeten naar een gezonde interactie. Een betere communicatie is zeer wenselijk. Ik zie daar groot belang in. Na mijn eerste gesprek met de Historische Vereniging ben ik direct in hun publicaties gedoken. Ik wilde me met een open mind verdiepen in waar zij zich druk over maken. Vanuit een zelfde motivatie maak ik geregeld fietstochten met de welstands- en monumentencommissie. Ik wil dat we de dingen voor ons zien, als we er over spreken. Pas stonden we op de Westhavenkade. Het begint er steeds aardiger uit te zien, maar wat ik ontzettend verstorend vind, zijn de schreeuwende reclame-uitingen. Ook daar gaat de welstandscommissie over. In die reclame-uitingen moeten we meer evenwicht nastreven, zodat het niet misstaat in het stadsbeeld. Het welstandsregime verdient aanscherping. We zullen specifieke voorwaarden stellen, waaraan veranderingen in het beschermd stadsgezicht moeten voldoen." 153 Musis V/m Weeshuis Vlaardingen, foto Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 153