het Julianapark, het licht en de kleuren wijkbewoners ook de erwtensoep, de broodjes en de chocolademelk niet. De Cultuurborrel bood een uitstekende gelegenheid om alle verhalen over het Julianapark nog eens verteld te krijgen en de wijkbewoners aanvullende gegevens te ontfutselen met de enquêteformulieren waarvan er vijfenzeventig ingevuld retour kwamen. belvedère en de daarop geplaatste muziekkoepel versterken de desolate indruk. Bijna zonder uitzondering willen de bewoners hernieuwde aandacht voor het park, waarbij de meerderheid herinneringen ophaalt aan de jaren van vlak na de Tweede Wereldoorlog. Het gemeentearchief bewaart een groot aantal foto's uit die periode. Helaas de meeste in zwart/wit terwijl de Ook hierin werd steeds weer terug gewezen op de vroegere betekenis van het park voor heel Schiedam en voor de bewoners van het westen in het bijzonder. Ineke Hagen: "Die verhalen hebben me meer dan nieuwsgierig gemaakt naar de geschiedenis van het park. Dat het een romantische omgeving is die zich bij uitstek zou lenen voor kleinschalige activiteiten, kan iedereen nog zien die overdag het Julianapark bezoekt. Het park verloedert. Dat is duidelijk. Een aantal banken zijn beschadigd en natuurlijk staat er die onvermijdelijke wipkip als het overbekende excuus voor een verder gedesinteresseerd beheer. Je kunt zien dat aan paden en beplanting weinig aandacht wordt besteed en ook de collectieve herinnering spreekt van feeërieke kleuren en klankbeelden. Het moet prachtig zijn geweest, dat is de eerste indruk die overblijft na alle gesprekken waarin de late jaren '40 ter sprake kwamen." Het was ook niet de minste die de toon zette voor het licht- en kleurspel in het Julianapark waarvan de eerste in de zomer van 1948 plaatsvond. Het basisontwerp dat ten grondslag lag aan latere edities was van A. Wiegman, de broer van Theo (Doop) Wiegman, die onder andere ook de lichtontwerpen maakte voor de grotten van Valkenburg en voor een aantal inzendingen op de Ahoy- tentoonstelling, waarmee Rotterdam in de jaren '50 van de 155 Musis Cultuurborrel in het Julianapark, foto Eric van Straaten

Musis | 2007 | | pagina 155