Julianapark vorige eeuw de heropleving van de haven vierde. Voor Schiedam was het enkele malen een unieke ervaring. Mede dankzij de inzet van de vereniging Polyantha die het park omtoverde in een bloemenzee. Behalve de verlichte fonteinen, de in kleuren uitgelichte boompartijen werd de muzikale achtergrond verzorgd door de vaste bespeler van het Standaart-orgel in het Passage Theater - de door heel Schiedam bejubelde Joop Walvis. Organisatorisch en financieel werden de licht- en bloemenmanifestatie in het Julianapark gedragen door de in die tijd nog actieve Schiedamse Gemeenschap. In feite de private culturele raad van Schiedam, waarin onder het ere-voorzitterschap van burgemeester Peek vermogende notabelen als Roelants, Van Bergen Walraven, Vincent en Hoek het pad effenden voor uitvoerders als onder vele anderen Wiegman en Willem (toen nog 'O') Duys. Merkwaardig genoeg wordt een ander evenement door niemand genoemd namelijk de beeldententoonstelling die museumdirecteur Hans Paalman in het begin van de jaren '70 in het Julianapark organiseerde. Paalman herschiep het park voor enkele weken in een klein Sonsbeek. Het evenement trok enkele duizenden bezoekers, maar bleek een te duur en te kwetsbaar initiatief om een vervolg te rechtvaardigen. Dit is weer niet het geval met de Aleidafeesten, ooit opgezet als een kleinschalige manifestatie rondom het park, maar al snel uitgegroeid tot een vast zomerevenement waarin het gehele park betrokken was. Ook de Aleidafeesten werden echter na enkele jaren stilgelegd. Als belangrijkste reden werd de schade aan het park en met name de gazons aangevoerd. Maar ook speelde mee dat de Aleidafeesten gaandeweg als concurrent werden beschouwd van de jaarlijkse Brandersfeesten. Met het stopzetten van de subsidie stierven de Aleidafeesten een even snelle als roemloze dood. Echter niet in de herinnering van de bewoners van Schiedam West die het prachtige feesten vonden en met name voor de kinderen in het westen van Schiedam. Ineke Hagen geeft in haar cultureel scenario voor Schiedam West aan dat zij in de kranten in het gemeentearchief vele fascinerende berichten vond over de rijke geschiedenis van het Julianapark. "Het wel en wee van dit park leeft momenteel niet alleen onder de bewoners van West", schrijft ze, "maar is voor vele Schiedammers een aandachtspunt. Om deze gefragmenteerde aandacht te bundelen, lijkt een document een waardevol medium. Bij het samenstellen van een dergelijk document kan samenwerking gezocht worden met het gemeentearchief, historici, beeldend kunstenaars en voormalige organisatoren." Ze denkt daarbij vooral aan een digitaal document, gekoppeld aan een website, om een netwerk van cultureel geïnteresseerden in de wijk tot stand te helpen brengen. Geen eindverslag is denkbaar zonder een samenvatting van levende wensen en opvattingen. Vele bewoners die in deze onderzoeksfase zijn benaderd en betrokken bij het onderzoek van de cultuurscout hebben aangegeven dat zij actief betrokken willen worden bij de te ontwikkelen culturele activiteiten in hun wijk. Enerzijds willen zij graag meer Musis 156 Julianapark 1948, foto A. F. Wiegman, collectie gemeentearchief Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 156