Het Groot Schiedams Prentenboek In 2007 verschijnt het Groot Schiedams Prentenboekeen boek met 150 tekeningen en prenten van oud en nieuw Schiedam dat vooral mooi en nostalgisch is. Het wordt echter ook een boek dat duidelijk maakt hoe belangrijk de verbeelding van een stad door kunstenaars is voor de identificatie van de bewoners met de stad waarin zij wonen of, zoals burgemeester Verver het in haar nieuwjaarstoespraak uitdrukte, waarop zij trots moeten willen zijn. De meeste tekeningen en prenten in dit boek zijn nog nooit in publicaties gebruikt. Ze komen uit de topografisch- historische atlassen van Schiedam en Rotterdam, maar ook uit particuliere verzamelingen. De oproep van het Gemeentearchief aan alle Schiedammers om eigen prenten of tekeningen beschikbaar te stellen voor het prentenboek, heeft verrassende topografische kunstwerken opgeleverd van enthousiaste Schiedammers. Henk Slechte legt uit waarom zo'n boek essentieel is voor Schiedam en de Schiedammers. Henk Slechte Steden veranderen voortdurend. Soms opvallend, omdat hele stadsdelen met de grond gelijk worden gemaakt, een metrolijn wordt doorgetrokken, een al (te) lang braakliggend stuk grond wordt bebouwd, een wijk wordt heringericht, of een nieuwe wijk wordt gebouwd op de plek waar ooit een andere wijk lag. De stad verandert ook ongemerkt, omdat panden hun bestemming verliezen of een nieuwe bestemming krijgen, zoals winkels die verdwijnen, scholen, kerken en fabrieken die worden gesloopt om plaats te maken voor woningbouw, of stadhuizen die niet meer op het moderne bestuur zijn berekend. Ook kunnen parken een nieuwe populatie krijgen, die een ander gebruik met zich meebrengt en worden rotte kiezen uit de bestaande bebouwing getrokken en vervangen door een kroon of een stifttand. In al die stedelijke veranderingen en vernieuwingen zijn ook constanten zichtbaar: straten, pleinen en gebouwen die fysiek de eeuwen trotseren, ook al wordt hun functie steeds aan de tijd aangepast. Zij vormen vaste oriëntatiepunten in iedere stad en zorgen dat die de kern van zijn oorspronkelijke karakter behoudt en voor de burgers herkenbaar en begrijpelijk blijft. Het uiterlijk van Schiedam is vooral in de 20ste eeuw ingrijpend veranderd. Ooit beheerste de gedistilleerdindustrie dat uiterlijk zodanig, dat buitenlandse reizigers er slechts over schreven dat ze vanuit de trein een stad zagen, die was gehuld in rook en werd omringd door een krans van hoge molens. Daarna kwam de scheepsbouw die een nieuw uiterlijk stempel op de stad drukte, vooral aan de waterkanten. In de decennia na de Tweede Wereldoorlog zijn de binnenstad tussen het Broersveld en de Hoogstraat én de Brandersbuurt meedogenloos met de grond gelijk gemaakt, de eerste wegens vergaande en onherstelbare bouwvalligheid en de tweede officieel ten behoeve van het verkeer en de brandweer, maar gevoelsmatig, omdat de heersende politieke De stad is van zijn burgers. Die moeten zich ermee kunnen identificeren, zich er thuis kunnen voelen en er trots op kunnen zijn. Daarvoor moet de stad een geheugen hebben. Dat is het stadsarchief, de papieren neerslag van het bestuur van de stad maar ook van de bijdrage aan zijn economie door bedrijven, van het persoonlijk leven van zijn burgers én van zijn uiterlijk. elite wilde afrekenen met een onwelgevallig verleden. Hier bleven enkele gebouwen staan, per ongeluk, of omdat ze werden gekraakt, zoals de mouterij De Goudsbloem aan de Noordvest. 171 Musis

Musis | 2007 | | pagina 171