son gokt op V D en Fair Play op de Monopole de combinatie van verheffende beeldende kunst en verslavend gokken stuitte in de politiek ook al op bezwaren. Waarom eigenlijk? "Fair Play is niemand tot overlast. Wij krijgen nooit klachten," zei John van Gestel namens de bewonersvereniging Schiedam-Centrum tegen de gemeenteraad. De voorzitter van winkeliersvereniging Hoogstraat, John van Buuren, liet zich evenmin onbetuigd: "Fair Play trekt mensen naar de Hoogstraat en daar moeten wij blij om zijn." In een meer formeel traject besprak Frans van Tilborg, juridisch adviseur van Fair Play, in het stadskantoor de mogelijkheden om Fair Play te verhuizen naar de Monopole. De voormalige bioscoop en dansschool staat leeg en inmiddels is voor het Filmhuis Schiedam en het Jeugdtheater De Teerstoof een ander onderkomen bedacht: het Wennekerpand aan de Vijgensteeg, beschikbaar voor andere cultuur, nu het Glascentrum Schiedam er niet doorgaat. "Er zijn echter andere gegadigden voor Monopole," zegt Menno Siljée, wethouder voor financiën, cultuur en binnenstad - een bijzondere portefeuille, want alleen al die mix maakt Siljée tot 'zware' wethouder, nog los van zijn eigen dossierkennis en ervaring. Siljée heeft met serieuze kandidaten gesprekken gevoerd, waarover de PvdA-wethouder thans nog niet veel meer details wil noemen dan dat er een groep bij zit die in Monopole horeca wil in al zijn facetten - dus hotel, restaurant en café - in combinatie met beeldende kunst; interessant, want recht tegenover het museum. Het is Menno Siljée wel opgevallen, zegt hij, dat gegadigden terugdeinzen voor de verbouwingskosten. "Monopole is helemaal 183 Musis uitgewoond," erkent de wethouder, die zich afvraagt wat het vorige wethouderscollege bezield heeft om het gebouw voor de gemeente aan te kopen. Wethouder Siljée vond aanvankelijk dat Monopole een betere bestemming en uitstraling verdient dan met een speelhal mogelijk zal zijn. En dat was het college van PvdA, SP en CDA met hem eens. "Ik heb directeur Mannheims begin dit jaar uitdrukkelijk laten weten dat het niet aan zijn bedrijf ligt, want ik meen dat de Fair Play-keten een solide en fatsoenlijke organisatie is, maar dat een amusementscentrum niet die functie was die we voor de Monopole het meest wenselijk vonden," zegt Siljée. Daarna echter oordeelde een meerderheid van de gemeenteraad, op initiatief van oppositiepartij VVD, dat Fair Play alsnog een faire kans moest krijgen. Dus is Siljée nog 'in gesprek'. Samen met de andere PvdA-wethouder, Maarten Groene, is hij op 2 mei naar het hoofdkantoor van Fair Play in Kerkrade afgereisd, op uitnodiging van directeur Roger Mannheims, en daar is onder meer een bezoek gebracht aan het casino in het Parkstad Limburg Stadion, de thuishaven van Roda JC. "Dat is een mooie vestiging," beaamt Siljée. "Ik heb gezien dat het ook zo kan. De speelhal op de Hoogstraat vind ik een beetje een donkere zaak, niet echt prettig, maar we hebben gezien dat Fair Play ook een heel goede uitstraling kan hebben." Fair Play is dus voor de Monopole nog niet afgeschreven, maar op 10 juli wordt meer duidelijk. Siljée heeft de gemeenteraad beloofd op die datum de verschillende opties te presenteren, waaronder het horeca-met-kunst-initiatief en een amusementscentrum met liefst honderdtwintig speelautomaten. "En dan moet de gemeenteraad het maar zeggen. Ik leg de mogelijkheden voor en ik hoor wel hoe de raad reageert," zegt Siljée. Ondertussen zit Hommerson Arcades vingertrommelend te wachten op de uitkomst van een Vlaardings onderzoek. Hommerson wil in het voormalige warenhuis van Vroom Dreesmann een casino met bioscoop stichten. Volgens de bedrijfsinformatie van Hommerson is de naam amusements centrum 'lelijk en verwarrend' en spreekt Hommerson liever van casino, wat ook is toegestaan sinds de kansspelmarkt in 2000 veranderde. Er mogen in speelhallen nu ook casino spelen voor meer spelers worden aangeboden, mits in de vorm van speelautomaten. "Het versterkt het sociale aspect van het aanbod," zegt Hommerson. Dat zal ongetwijfeld tot afgrijzen zijn van de christelijke vleugel in de Vlaardingse gemeenteraad, want daar ziet men in de dreigende komst van een 'gokhal' rechtstreeks de hand van de duivel. Overigens zag Jan-Hein Donner er als minister van Justitie niets in, dat speelhallen zich casino gingen noemen. De Holland Casino's, eigendom van de Staat, zijn aan strengere regels gebonden op het gebied van gokverslaving en witwassen. Donner pleitte in 2005 voor een duidelijk onderscheid. Maar daar bleef het bij. Hommerson is met elf vestigingen een van de grootste particuliere aanbieders van kans- en behendigheidsspelen in Nederland. De grondlegger is Hendrikus Hommerson, die eigenlijk kunstschilder wilde worden, maar verliefd werd op de dochter van een kermisexploitant die met twee draaimolens het land afreisde. Hendrikus begon 110 jaar geleden met kermisattracties, eerst met een stoomcarrousel en de cinematografie, een reizende bioscoop, later met rupsbanen en lunaparken. Volgende generaties gingen pionieren met Speelhal Vlaardingen?, foto Cornelia Montfoort

Musis | 2007 | | pagina 183