De Armenschool: tot occasije v Hans van der Sloot Laten we toch vooral optimistisch blijven na de verwoestende brand die het historische pand Broersveld 142 - het voorgebouw van de voormalige Schiedamse Armenschool - in de as legde. Het gaat tenslotte om een monument al staat het gebouw dan niet als rijks- maar als gemeentelijk monument te boek. En bij monumenten gaat de eerste gedachte uit naar restaureren. Ook al liet verantwoordelijk wethouder Menno Siljee zich voorzichtig ontvallen daar een hard hoofd in te zien. Begrijpelijk voor wie de ravage in ogenschouw neemt. Maar, de geschiedenis geeft redenen genoeg om restauratie ernstig te overwegen. Het gebouw is het voorgebouw van de in 1779 opgetrokken Armenschool waarin zich zowel de woning van de schoolmeester bevonden, de regentenkamer, de keuken en een aparte rookkamer alsmede de spin- en naaischool, een instelling die de sociale werkvoorziening het meest nabij komt. Want voor arme meisjes bood de samenleving vrijwel geen mogelijkheden op de arbeidsmarkt. Daarachter bevond zich de eigenlijke armenschool. Dit gebouw bestaat nog en biedt al weer sinds jaren een onderkomen aan de showdanceschool van Rudolf Fitskie. Het ontwerp van het sober uitgevoerde gebouw is van Rutger van Bol'Es. Rutger van Bol'Es volgde zijn vader Aiy in 1776 op als stadsarchitect, maar wist zich allerminst diens aanzien te verwerven. Ary van Bol'Es ontwierp en bouwde onder andere het Proveniershuis en de Bank van Leening, gebouwen die bij zijn opdrachtgevers in de smaak vielen. Van de ontwerpen van zijn zoon hadden de stadsbestuurders een minder hoge pet op. Waardering kreeg hij wel voor zijn in 1770 gedrukte kaart van Schiedam. Ook deze blinkt niet uit door creatieve diepgang, maar is wel een staaltje van landmeetkundige precisie en methodiek. Met zijn gebouwen lukte het minder om het stadsbestuur te behagen. Voor zijn ontwerp voor een koopmansbeurs ontving hij wel een vergoeding maar moest toestaan dat bij de uitwerking van het plan de Musis 190 Broersveld 142, Foto's: J.W.W. van Kampenhout, Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 190