Armenschool armenschoolmeester gedeeltelijk in mindering gebracht op de betalingen aan Marin. In de loop van de achttiende eeuw nam het aantal armen in Schiedam, ondanks de florerende economie snel in omvang toe. In 1760 verklaarden de burgemeesters daarover dat zij maatregelen wilden 'tot vermindering van de imposante subsidiën welke aan de Magistraats Armekamer geaccordeert worden, veroorzaakt door de meenigte van Arme Persoonen, die tot laste van gemelde Kamer van tijd tot tijd hoe lang hoe meer komen'. En in hetzelfde verslag komt een passage voor die aangeeft dat Schiedam niet achter liep in het (deels) onderkennen van de aard van het probleem en een (alweer gedeeltelijke) oplossing daarvoor. Ze schrijven: 'dat gelijk de natuurlijke oorsaak daarvan is, dat die Persoonen buiten staat zijn, om door sufficiënte Middelen van bestaan zich zelfs te konnen geneeren, zoo ook de voornaame off liever de eenige source gederiveert moet worden uit het defect van behoorlijk onderwijs van de jeugd onder de kleene gemeente door het onvermoogen de Ouderen, kunnende veelen noch leezen, noch schrijven, het welk tot notir gevolg heeft, dat dezelve incapabele subjecten zijn om tot veel zaken en handtneeringen, waar door anderszins zouden konnen bestaan, te konnen worden geëmplojeert; dat tot het Remedieeren van dit gebrek niets nootsakelijker is dan Musis 192 Interieur Broersveld 142 voor 1940, foto: Gemeentearchief Schiedam Plattegrond Voorhuis, Spin en Naaischool en Schoolgebouw van de Stads Armenschool 1779, Gemeentearchief Schiedam

Musis | 2007 | | pagina 192