hoofdredacteur legde nog ieder jaar verantwoording af op het partijcongres van de PvdA. Dat had als minpunt dat je ook uitvoerig verslag moest doen van iedere oprisping van de PvdA-raadsleden. Die gemeenteraad was echter wel van belang. Een bron van journalistiek geluk was de jaarlijkse gemeentebegroting. Dat was om van te watertanden, daar kon ik zeker weer veertien dagen de kolommen mee vullen." "Logisch dat ik na verloop van tijd uitgekeken raakte op die lokale besognes. Typerend voor het toenmalige Schiedamse politieke milieu en mijn rol als journalist daarin, is wel de begrotingsvergadering in november 1963. Het was al de derde avond die er aan gewijd werd en de belangrijkste punten waren wel gemaakt. Onder voorzitterschap van burgemeester Peek deden de politieke partijen nog één maal hun verhaal. Op een bepaald moment kwam de bode binnen met een briefje voor de burgemeester. Hij las het, zijn gezicht betrok, maar hij deed verder niets. Zeker een half uur later - toen de spreker van de KVP klaar was met zijn verhaal - stelde Peek voor om de vergadering even te schorsen: Kennedy was vermoord. Ik ben toen naar de bodekamer gegaan, naar de radio om het 'echte' nieuws te horen, even geen gemeentebegroting meer." "Twee jaar later werd ik voor Het Vrije Volk naar Rotterdam overgeplaatst, een promotie. Ik wilde mijn vleugels uitslaan en had het journalistiek in Schiedam wel gezien. In Rotterdam kwam ik bij de stadsredactie en was ik een stuk vrijer in mijn onderwerpskeuze: ik mocht weer volop reportages maken. Ik bleef nog wel in Schiedam aan het Het was een drukke journalistieke duiventil met enthousiaste en talentvolle schrijvers. Schiedam was behoorlijk vruchtbaar en veel mensen hebben het later als journalist dan ook ver geschopt werk, omdat ik eindredacteur was van De Schiedamse Gemeenschap, de voorloper van Musis. Dat heb ik tot 1970 gedaan en toen verbrak ik ook die journalistieke band met Schiedam. De stad is mij altijd dierbaar gebleven, maar er waren buiten de veste zoveel meer verhalen te vertellen. Nog steeds trouwens. Ik begrijp daadwerkelijk niet dat mensen op een dag kunnen zeggen 'zo, nu heb ik wel genoeg onderzocht en geschreven, nu stop ik er mee'. Je blijft toch nieuwsgierig?" Gerard Lutke Meijer, (1904-1986) was aanvankelijk verbonden aan De Telegraaf maar werd daar in 1935 ontslagen wegens zijn linkse denkbeelden. Hij vertrok nog hetzelfde jaar naar Spanje om als free-lance journalist artikelen te schrijven over Spanje en de Spaanse Burgeroorlog. In 1954 verbond hij zich aan het Rotterdams Nieuwsblad voor welke krant hij tot zijn pensioen de Schiedamse redactie voerde. Lutke Meijer werkte graag en vaak met jonge mensen als vaste hulp die hij als leerling het journalistiek ambacht verder bijbracht. Hij had een brede belangstelling en een hoge opvatting van z'n journalistieke verantwoordelijkheid en zag het als zijn taak dit op zijn jonge medewerkers over te dragen. Ook de redacteur van de Schiedamse editie van het Parool Dolf Buschkens werkte met jonge journalisten die in Schiedam het 'veldwerk' leerden. Net als Lutke Meijer was Buschkens een ervaren rot wiens legendarische allereerste vraag aan de plaatselijke politie luidde hoe groot het in Schiedam te verwachten jaarlijks aantal moorden was. Buschkens was zojuist teruggekeerd uit een woelig en gewelddadig Indonesië en rekende erop dat ook hier de politieke kwesties weieens op geweld konden uitdraaien. Als overtuigd pacifst en vrijdenker stond Lutke Meijer kritisch ten opzichte van bestuur en notabelen. Als één der weinigen in Schiedam durfde hij het ook - meestentijds wel in het 'journalistieke nette' - aan om de toen geldende gezagsregels naast zich neer te leggen. Dit zorgde voor soms gespannen verhoudingen met de op dit punt overgevoelige hoofdredactie en met name de chef van de regioredacties die als een soort reizend ambassadeur langs de 'buitenposten' pendelde. Naast de dagelijkse berichtgeving schreef Lutke Meijer een aantal romans en documentaire boeken waarvan voor deze regio het lijvige 'Levend verleden van Schiedam' en 'Levend verleden van Vlaardingen' de belangrijkste zijn. 197 Musis G.P. lutke Meijer, foto: Robert Collette

Musis | 2007 | | pagina 197