Met De Laatste Ronde voor het eerst de grens tussen het magische sportpark en het gewone Vlaardingse grondgebied. Hij hoefde weinig moeite te doen om de aantrekkingskracht van vroeger weer te voelen. Ook al was het leeg en kaal en was het leven er uit weggevloeid, het bleef een boeiend gebouw. Hij miste alleen de fraaie stenen toegangspoort met de ijzeren hekken en de zonnewijzer. De betoverende sfeer uit de jaren zestig kwam in een golf over hem heen toen hij in de hal een prijzenkast zag met tal van bekers en bokalen er nog in. Die waren bij de ontruiming kennelijk over het hoofd gezien. Want het ooit zo levendige sportpark Vijfsluizen is niet meer. De gebruikers zijn uitgeweken naar het nieuwe sportcomplex Polderpoort in de Broekpolder. Shell heeft het terrein verkocht aan de Rotterdamse projectontwikkelaar OVG en die gaat er een ultramoderne kantorenwijk vestigen, een low-energy businesspark gemodelleerd naar de opvattingen van milieu goeroe Al Gore. Het uit 1953 stammende gebouw blijft weliswaar staan, maar niet meer als zelfstandig object: het wordt onderdeel van een groter geheel. Voordat het zover is, wil babyboomer Ben van der Linden nog eenmaal de sfeer uit de hoogtijdagen van het sportpark doen herleven. Onder de symbolische naam De Laatste Ronde, en met een programma vol sport, muziek en amusement, verzorgd door Vlaardingse beroemdheden uit de Wederopbouwperiode. Vijfsluizen was het exclusieve domein van de ROVS, de Rotterdamse Ontspanningsvereniging Shell. Niet zomaar een club, maar een groot en actief gezelschap met, in de hoogtijdagen, ruim 16.000 leden. Hoewel De Laatste Ronde wordt opgedragen aan het gebouw, is het eigenlijk een hommage aan het tijdperk waarin ontspanningsverenigingen als de ROVS de plaats innamen die nu is overgenomen door tv, dvd en Peter de Lange Sportpark De Vijfsluizen was voor Ben van der Linden altijd verboden terrein. Alleen werknemers van Shell en hun familieleden mochten erin. Als jochie stond hij dikwijls verlangend op de dijk. Achter dat hek, daar gebeurde het. Daar zinderde de Vooruitgang. Daar begon een nieuwe wereld. Een jaar geleden passeerde de inmiddels 59-jarige musicus Musis 200

Musis | 2007 | | pagina 200