krijgt sportpark Vijfsluizen C02-vrij terug "Het terrein zal voortreffelijk beveiligd zijn, maar iedereen kan er terecht, ook in het weekend," zegt Phlip Boswinkel. Hij is commercieel manager van OVG. "We geven het sportpark Vijfsluizen aan de bevolking terug. We willen er geen muur omheen. We weten dat het sportpark een geliefde plek was voor veel inwoners van vlaardingen en Schiedam. Het park is in het collectieve geheugen verankerd. Daar houden we rekening mee, want ondanks de komst van kantoorgebouwen handhaven we het groene karakter van het park en de monumentale waarde van de bijbehorende accommodatie. We willen de plannen zo vorm geven, dat de bestaande kwaliteiten zelfs worden versterkt." Het past in de bedrijfsfilosofie van OVG. Oprichter en directeur Coen van Oostrom is gegrepen door de milieuboodschap van Al Gore, die voor duurzame ontwikkeling pleit om in te spelen op de klimaatverandering. OVG ontwikkelt energiezuinige gebouwen en doet dat met respect voor de bestaande waarden van een gebied. Daarom wordt Vijfsluizen een kantoorpark met een heel andere signatuur dan we kennen, zegt Phlip Boswinkel. "Een Gaia- park, waarin werk- en leeffuncties worden gecombineerd met een aanzienlijke beperking van milieuvervuilende effecten. Het concept is vergelijkbaar met dat van het Chiswick Park in Londen. Er zijn aanvullende voorzieningen. Shop and go, een kinderdagverblijf, sport en zorg. Denk aan een tandarts, op minder dan vijf minuten van je werk. En als de dokter adviseert dat je meer moet bewegen, kan dat op Vijfsluizen: het park en het zwembad liggen naast de deur en de werkgever betaalt er een deel van, want die afspraak gaan we maken met de geïnteresseerde bedrijven." De voorzieningen zullen er niet alleen zijn voor het kantoorpersoneel. Phlip Boswinkel: "We zullen de Vlaardingers en de Schiedammers uitnodigen volop deel te nemen aan de mogelijkheden. We willen een werk- en leefmilieu creëren dat voor iedereen plezierig is." Voor zo'n uitzonderlijk positief verhaal krijgt OVG de volle waardering van de Vlaardingse gemeenteraad, maar in de 'hogere' politiek bestaat er nog enige reserve. In de planning van de Stadsregio Rotterdam had Vijfsluizen geen prioriteit. De regioraad had elders in de Rijnmond meer urgente locaties aangewezen voor woningbouw of bedrijfshuisvesting en daar is Schieveste in Schiedam een voorbeeld van. Een voortijdige ontwikkeling van Vijfsluizen zou de invulling van Schieveste in de wielen kunnen rijden. Dat de colleges van burgemeester en wethouders van Vlaardingen én van Schiedam nu stellen dat Vijfsluizen er voor een ander marktsegment is dan Schieveste en daarom hoger op de agenda moet komen, is voor de Stadsregio Rotterdam wel aanleiding het verzoek welwillend te behandelen, maar daarmee is de kous niet af. De aanvankelijke planning voor Vijfsluizen - rond 2015 - hing samen met de verlenging van de A4, waarvan de aanleg op z'n vroegst in 2014 zou starten. Vijfsluizen ligt aan de A4 en het bedrijfsleven beschouwt een geheel doorgetrokken A4 als de belangrijkste transportader tussen Amsterdam en Antwerpen. Het doet vreemd aan dat als de A4 door Midden- Delfland vertraging oploopt, de ontwikkeling van Vijfsluizen in tijd juist naar voren zou worden gehaald. De motivering om dat te doen is gelegen in het unieke concept van een C02-vrij kantoorpark, het eerste in Nederland, maar, werpen regiobestuurders tegen, wat nu als dat helemaal niet lukt en Vijfsluizen een doodgewone kantoorlocatie wordt? Moet Vijfsluizen dan toch prioriteit krijgen? Het is dus niet verwonderlijk dat OVG-directeur Coen van Oostrom de politiek en het bedrijfsleven bestookt met de pluspunten van het Vijfsluizen-plan. In de eerste plaats is Vijfsluizen niet concurrerend met Schieveste of andere locaties in de Rotterdamse regio, omdat OVG vooral bedrijven van elders hoopt te interesseren en het bij andere locaties gaat om reeds aanwezige bedrijvigheid meer ruimte te bieden. In de tweede plaats hoeft de ontwikkeling van Vijfsluizen niet afhankelijk te zijn van verlenging van de A4, want met de huidige infrastructuur is goede bereikbaarheid al gewaarborgd: Vijfsluizen heeft de op- en OVG is gegrepen door de milieuboodschap van Al Gore, die voor duurzame ontwikkeling pleit om in te spelen op de klimaatverandering afritten van de A4 en de Beneluxtunnel om de hoek. In de derde plaats, en eigenlijk is dat het voornaamste argument, biedt Vijfsluizen de mogelijkheid om van denken naar doen te gaan. "We kunnen in het streven naar klimaatneutrale ontwikkeling een stap verder gaan," zegt Phlip Boswinkel. "Tijdens het bezoek van Al Gore aan Nederland ging het in alle media-aandacht alleen maar om het formuleren van doelstellingen. Prima, noodzakelijk ook, maar nu kunnen we concreet iets uitvoeren. Elk bedrijf dat meedoet is in één keer vijftig procent van zijn eet problemen kwijt. De rest moet het bedrijf zelf doen. Wij bieden de faciliteiten." OVG kocht het sportpark in januari 2006 van Shell. Het park ligt in een driehoek, begrensd door de A4, de Hoekse Lijn en de wegverbinding tussen Vlaardingen-Oost en Schiedam- West. Tien hectare groot is het en OVG ziet mogelijkheden voor 168.000 vierkante meter kantoorvloer, verspreid over verschillende gebouwen, waar werk zal zijn voor 6500 mensen. Dat zijn maximale getallen, want bij overschrijding zou het monumentale groen in het gedrang komen en dat is in strijd met de visie van de projectontwikkelaar. 213 Musis

Musis | 2007 | | pagina 213