Vijfsluizen De vorm van Vijfsluizen correspondeert met de beleids- driehoek van OVG, waarvan drie P's de hoekpunten vormen: Planet, People, Profit. "Wij willen de zorg voor de planeet vertalen in schone gebouwen, die duurzaam zijn en prettig in gebruik en daardoor een heilzaam effect op de mensen hebben. Geen sick buildings," zegt Phlip Boswinkel. "De hoofdredenen van energieverbruik in een gebouw zijn verwarmen, koelen, ventileren en verlichten. Dat vervuilt meer dan vrachtwagens en hijskranen. Het is daarom belangrijker iets te doen aan de energie-exploitatie van een gebouw dan te bezuinigen op de bouw ervan. Dat Vijfsluizen C02-neutraal wordt, wil zeggen dat we dertig procent van de uitstoot reduceren door energiezuinige maatregelen, met warmte-terugwinning en goede isolatie, en veertig procent door toepassing van warmte/koude-opslag, zonne- en windenergie en warmtekrachtkoppeling met biodiesel. De resterende dertig procent compenseren we met bosbouw, deels in de regio, deels op andere plaatsen in de wereld. Alles bij elkaar denken we op Vijfsluizen zeventig procent van het totale verbruik energieneutraal te kunnen opwekken. En de deelnemende bedrijven kunnen parkeerplaatsen huren, als ze dat koppelen aan C02-emissie- certificaten." "We willen de bedrijven ook meer op elkaar binden. Tot nog toe is het altijd zo geweest dat elk bedrijf zijn eigen cateraar heeft, met allemaal eigen busjes, elk zijn eigen toeleverancier. Op Vijfsluizen willen we dat combineren tot één restaurant, waar de werknemers van de verschillende bedrijven elkaar ontmoeten. Omdat niet elk bedrijf een eigen kantine meer nodig heeft, is er minder ruimte voor nodig, kan er één vrachtwagen komen in plaats van tien busjes, kan de keuken efficiënter worden gebruikt en is een besparing mogelijk op de aankoop van etenswaren en andere spullen. Dat geld kan het bedrijf dan steken in milieukwaliteit - en daar zullen we ook bewust afspraken over maken." "Profit is er in allerlei opzicht. Sociaal-economisch, omdat we lokale ondernemingen willen stimuleren de dienstverlening te organiseren, en omdat het een spin-off geeft aan de gemeente Vlaardingen als zich hier grotere bedrijven vestigen. Er is profit in de milieusfeer, omdat we de bestaande waarden van het gebied behouden en juist versterken. En er is onze eigen profit. Het is geen liefdadigheid, ook al maken we ons zorgen om de planeet. We willen natuurlijk wel winst maken. Het wordt geen geitewollensokkenpark." OVG is in tien jaar tijd de grootste kantoorontwikkelaar in Nederland geworden, dankzij een onconventionele aanpak, waarvan Phlip Boswinkel een voorbeeld geeft: Deloitte in Rotterdam. "Er waren ontwikkelaars die met locaties en Nu kunnen we concreet iets uitvoeren. Elk bedrijf dat meedoet is in één keer vijftig procent van zijn CO 2- problemen kwijt. De rest moet het bedrijf zelf doen. Wij bieden de faciliteiten ontwerpen kwamen, maar Coen kwam binnen met alleen een blocnootje met een vragenlijstje: wat is het programma van eisen? Deloitte wilde meer vestigingen in de Rotterdamse regio samenbrengen op een markante locatie. Het resultaat is dat we de Maastoren ontwikkeld hebben, vlakbij de Erasmusbrug, waar Deloitte zich ideaal kan profileren." De andere grote huurder is AKD Prinsen Van Wijmen, een van de grootste advocaten- en notariskantoren van het land. De Maastoren bevindt zich op een scharnierpunt op de Kop van Zuid en is het laatste hoge gebouw in een reeks langs de Holland-Amerikakade. "Van tevoren bedenk je dat niet. Zo'n Maastoren doe je niet tien keer. Natuurlijk, er zijn veel branches waar op de wens van de klant wordt ingespeeld, met name de voedselbranche. Maar in deze sector is dat nog ongebruikelijk. Wij bieden maatkostuums. Dat maken we voor Vijfsluizen ook." 215 Musis

Musis | 2007 | | pagina 215