Esther Zitman (1965) Esther Zitman maakte haar entree temidden van de Schiedamse kunstenaars met haar schilderijen van meer dan levensgrote jurken, soms vergezeld van schoenen en accessoires. Zitman, die zelf helemaal niet van uiterlijk vertoon en al helemaal niet van jurken houdt heeft echter een fascinatie voor al die dingen die een vrouw zogenaamd tot een vrouw maken, zoals bijvoorbeeld jurken en de alom aangeprezen accessoires. Fotomodellen gelden over het algemeen als het vrouwelijkst, waarmee tegelijkertijd maar wordt verondersteld dat modellen het meest succesvol en meest gelukkig zijn. Voor Parelvacht, een samenwerkingsproject met vormgeefster Brigit Daamen, knipte Zitman een aantal fotomodellen uit tijdschriften en tekende er druppels op. Ze verwees daarmee naar bloed, zweet en tranen en wilde de modellen weer tot mensen van vlees en bloed maken. Maar de zelfverzekerde blik in de camera veranderde niet met de bewerking die zij erop toepaste. En het is juist de daarin opgeroepen spanning die ten grondslag ligt aan het werk van Esther Zitman. Ook in haar recente werk neemt ze de glitter- en glamourwereld tot onderwerp. Maar nu besmeert Zitman haar uitgeknipte modellen met een mengsel van muurlijm en suiker. Sommigen worden daar heel mooi van vanwege de overeenkomst tussen suiker en gefotografeerde juwelen als de suiker dun en gelijkmatig wordt opgebracht. In andere gevallen legt Zitman een dikke plak over het hele gezicht, waarachter het model lijkt te verstikken. En door vervolgens het uitgeknipte model vanuit een schuin perspectief te fotograferen, worden de ogen groter en transformeert het gezicht tot een onaardse verschijning. De uiteindelijke kunstwerken zijn op stevig papier afgedrukte foto's van de knipsels met suiker. Esther Zitman is eigenlijk schilder, experimenteert graag met andere materialen, maar blijft uiteindelijk haar schilderkunst trouw getuige het meest recente werk dat echter nog niet op Decor Schiedam wordt getoond. Zitman studeerde aan de AKI in Enschede. Haar werk wordt regelmatig tentoongesteld en bevindt zich in verschillende collecties, waaronder het Stedelijk museum in Schiedam. Zitman woont en werkt met haar man, de kunstenaar Sjef van Duin, in Schiedam. Musis 234 Esther Zitman, Sugarbabe, foto

Musis | 2007 | | pagina 234