Marcel Wesdorp (1965) Leegte speelt een belangrijke rol in het werk van ruimtelijk kunstenaar en fotograaf Marcel Wesdorp. Hij verenigt beide kunstvormen waarin hij is afgestudeerd door ruimte als onderwerp te nemen en deze zo objectief mogelijk vast te leggen. Wesdorp fotografeert zowel echte, bestaande ruimtes, zoals lege interieurs, maar wekt eveneens ruimtelijke suggesties in ander werk, zoals in zijn serie van 'beroemde' deuren die hij voor de fotografie namaakte in passe- partoutkarton. Digitale technieken stellen hem bovendien in staat om eigen, virtuele ruimtes te maken. Voor de Sociale Verzekeringsbank in Rotterdam maakte Wesdorp op deze wijze een denkbeeldige tuin, waarbij hij elementen uit bestaande tuinen nam en er een nieuwe compositie uit samenstelde. Hij drukte de tuin af op transparant materiaal voor de grote glazen wanden in het kantoor van de SVB. In zijn meest recente werk - en gedeeltelijk te zien tijdens Decor Schiedam - '1 wish I couldn't lie', gaat Wesdorp nog een stap verder. Hij nam hiervoor een landschap van 10 bij 10 kilometer tot onderwerp. Het uiteindelijke kunstwerk bestaat uit een landkaart, compleet met legenda, een film van bijna twee uur die een uitgestippelde wandeling in het landschap laat zien en panoramafoto's ervan. Met behulp van topografische, cartografische en gamesoftware maakt Wesdorp zijn denkbeeldige kale woestijnlandschap, zonder levende wezens en met slechts wat gras als begroeiing, heel waarheidsgetrouw. Het is een intensief arbeidsproces, waarbij Wesdorp niets aan het toeval overlaat, de computer berekent en definieert en zorgt dat zijn wereld op een zo nauwkeurig mogelijke wijze inzichtelijk gemaakt wordt. Hoe natuurgetrouw ook, Wesdorp laat ook de grenzen zien van zijn wereld. Het landschap is immers maar 10 bij 10 kilometer, en als de wandeling dicht langs de rand loopt is dat zichtbaar in een leeg, namelijk niet bestaand en daarom ook niet gedefinieerd, stuk aan de horizon. Wesdorp schept zijn werelden niet als een alternatief op de bestaande wereld. Maar hij zet zijn landschap, waar traagheid en leegheid de dienst uitmaken, er naast. Marcel Wesdorp studeerde aan het Grafisch Lyceum in Rotterdam, de Academie voor Beeldende Kunsten eveneens in de Maasstad en aan de St. Joost Academie in Breda. Wesdorp maakt veel werk in opdracht. Daarnaast is zijn werk zowel individueel, als in groepsverband tentoongesteld. 235 Musis Marcel Wesdorp, landschap, film, fotografie en karthografie W

Musis | 2007 | | pagina 235