De slag om de Bob Verbiest Cultuurprijs Kor Kegel We moeten twee dingen onderscheiden. De Bob Verbiest Cultuurprijs is een initiatief van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis en het Fonds Schiedam Vlaardingen e.o. Daar bestond eensgezindheid over de instelling van een betekenisvolle prijs, die niet alleen eer bewijst aan de winnaar, maar die minstens ook een aanjager kan zijn. Honorerend en activerend. De prijs is een blijk van erkenning voor een persoon of groep die er in het culturele klimaat van de drie Waterwegsteden uitspringt, en tegelijk geeft de prijs een impuls aan dat culturele klimaat. De Bob Verbiest Cultuurprijs zal initiatieven losmaken zowel als dat ze initiatieven bekroont. Voor de drie gemeenten en het Fonds was dat voldoende motivering om de prijs in te stellen. Vooral de overheid is tuk op dubbel- doelstellingen. Twee vliegen in één klap. Maar het initiatief nemen tot een prijs is één ding. Iets heel anders is het om de prijs bekendheid te geven, om te zorgen dat een groot publiek ervan hoort en kandidaten stelt, en om dan vervolgens het selectieproces vorm te geven. "Voor de organisatie is een stichting in het leven geroepen," zegt Karei Willems, hoofd van de afdeling cultuur van de gemeente Schiedam. Het is aan deze stichting om de aandacht te vestigen op de Bob Verbiest Cultuurprijs, om de inzendingstermijn voor de kandidaatstelling bekend te maken en de keuze te bepalen. Het stichtingsbestuur bekijkt of de inzendingen voldoen aan de criteria en vervolgens worden de nominaties voorgelegd aan de jury, die de uiteindelijke winnaar selecteert. Tot nu toe zijn er uit Schiedam verheugend veel voordrachten, alle vanuit de bevolking gedaan, terwijl Vlaardingen en Maassluis ver achter blijven. Wellicht is uit de teleurstelling over de geringe respons in Vlaardingen en Maassluis te verklaren, dat de stichting Bob Verbiest Cultuurprijs een persbericht beëindigt met de opmerking dat de afdelingen cultuur van de drie gemeenten nog niet van zich deden spreken. "Dat kan natuurlijk alsnog gebeuren." Maar de anderhalve maand die nog resteert om voordrachten te doen, tot 15 augustus, lijkt te kort om de cultuurprijs in Maassluis en Vlaardingen echt tot leven te wekken, staat in het persbericht. Inderdaad komt de berichtgeving summier over. Een incidenteel stukje op gemeentepagina's in huis-aan- 239 Musis Groenbalkons Groenoord, foto Woonpius Schiedam Opgraving Vlaardingen mmv Wergroep Helinium, foto Jan van der Ploeg

Musis | 2007 | | pagina 239