kleine geschiedenis van het huis te Riviere WmSm 267 Musis was. In de noordwest hoek bevond zich de vrijstaande donjon of woontoren van het binnenplein gescheiden door een gracht. Door een schildmuur was de ruimte tussen de donjon en de walmuur aan oostelijke zijde afgeschermd. Hoe de situatie aan de zuidzijde was is vooralsnog onduidelijk. Het huis te Riviere moet gebouwd zijn tussen 1269 en 1277, waarbij het bouwseizoen liep tussen 1 mei en 1 november. Hoek neemt aan dat men is begonnen met de bouw van de omwalling, waarna de omliggende gracht werd gegraven. In 1276 moet deze omwalling zijn voltooid. In een oorkonde is dan sprake van een kapel binnen de burcht. Binnen de omwalling moeten dus al enige bewoonbare én verdedigbare bouwwerken hebben bestaan. Aannemelijk is dus dat rond deze tijd Aleide zich op haar kasteel bevond en hier ook woonachtig was. Het kasteel van Aleide was wat betreft bouwkundige vorm een noviteit in Holland. Tot de jaren zeventig van de dertiende eeuw was het gebruikelijk om de burchten in Holland volgens het ronde model te bouwen, waar de nog bestaande burcht te Leiden een uitstekend voorbeeld van is. De vrouwe van Henegouwen introduceerde met haar huis te Riviere een ander model kasteel in Holland: het vierkante. Waarschijnlijk werd zij hiertoe vanuit Henegouwen geïnspireerd en nam zij voorbeelden van Zuid-Nederlandse en Franse kastelenbouw mee naar haar geboortegrond. In navolging van de burcht in Schiedam bouwde Floris V vierkante dwangburchten in West-Friesland waarvan het Muiderslot dat rond 1280 werd gebouwd het bekendste is. Gezien de afmetingen van het huis moet Aleide grote plannen hebben gehad: Riviere moest een steunpunt voor de Henegouwse familie in Holland (en Zeeland) zijn. Dit gegeven alleen al zegt meer dan genoeg over de politieke aspiraties van de bewoonster. Geografisch-strategisch was Conserverende werkzaam rond de ruïne. Foto Chr. de Ftoo

Musis | 2007 | | pagina 267