SCHNAPPS IT'S GIN Be sure its H ENKES the genuine Dutch >0; Schnapps kledij. En zoals op het etiket van de fles jenever het woord Schiedam duidelijk leesbaar moet zijn, mag op de kleding het randschrift 'Printed by Vlisco, The Netherlands' niet te ontbreken. Waaraan de tentoonstelling meer aandacht geeft dan het boek is de aankomst van de Nederlandse jenever in Ghana. Dat de VOC daarin de hand heeft gehad is evident. Met textiel, speciaal voor de handel op Afrika vervaardigde kralen, staven ijzer en buskruit was jenever een gewild handelsartikel. Jenever werd door de bemanning van de handelsposten van de VOC ook onmisbaar geacht. Al was het alleen maar om de eenzaamheid te verdrijven. Berichten over dronkenschap van compagniesdienaren, insubordinatie en geweldplegingen onder invloed van het edel nat zijn bekend van Fort Elmina in Ghana tot Decima in de baai van Nagasaki en alles daartussen. Verondersteld wordt dat de jenever een bedenkelijke rol heeft gespeeld in de slavenhandel. Dmitri van den Bersselaar heeft daarvoor geen aanwijzingen gevonden in Ghanese en Nigeriaanse bronnen. Wel wordt rum in dit historisch verband genoemd. Logisch misschien. De transatlantische slavenroute liep van de westkust van Afrika, naar het Caraïbisch gebied, de plaats van herkomst van de rum. Wel is het opmerkelijk dat de - eerste - grote bloeiperiode van Schiedam tussen 1720 en 1795 precies samenvalt met de hoogtijdagen van de slavenhandel. Hierin vervulden de Schiedamse branders en distillateurs geen directe rol, althans geen rol die vanuit de beschikbare bronnen in Afrika en Liverpool, als belangrijk bestuurlijk centrum van de slavenhandel spreekt. Mogelijk valt een eerste beeld te verkrijgen uit onderzoek in de archieven van de Middelburgse Commercie Compagnie die in de slavenhandel een heel grote en bedenkelijke rol speelde. Ook een aspect dat nadere belangstelling verdient zijn de belangen van Schiedamse distillateurs in Suriname. Want, om met hetzelfde aplomb als de directeur van de Mondriaan Stichting Gitta Luiten (zich beroepend op geraadpleegde 'deskundigen') te kunnen spreken van 'de beladen rol van Schiedamse jenever in de slavenhandel', of het tegendeel daarvan vergt een even grondig onderzoek als dat wat nu verricht is door Dmitri van den Bersselaar. Mocht hierin resultaat worden geboekt dan houden de bezoekers van het Jenevermuseum en lezers van Musis dit zeker tegoed. 303 Musis I miM I»' wiv».l iJhlll») King of Drinks, Schiedam jenever in Ghana, Jenevermuseum, Lange Haven, Schiedam van 13 oktober tot en met 9 december The King of Drinks, From modernity to Tradition, Dmitri van den Bersselaar, Engelse uitgave, Uitgeverij Brill, Leiden/Boston ISBN 978 90 04 16091 0, 69,- King of Drinks, Schiedamse jenever in Ghana, Dmitri van den Bersselaar, Nederlandse uitgave, Stichting Musis ISBN 978 90 73677 II 1 m Twee advertenties, refererend aan de sterke geneeskrachtige kwaliteiten van de Schiedamse jenever en jenever als rituele drank waarvan het drinken ondergeschikt is. H£HKt new***.

Musis | 2007 | | pagina 303