schooljongen en de jeneverlucht van Bols meer per ongeluk.' Zo ging het in ieder geval met Dmitri. Hij studeerde bij Ross af op een scriptie over de etniciteit in Nigeria. Tijdens dat onderzoek kwam hij geheel onverwacht in aanraking met de jeneverfles én het belang van de jenever in de Afrikaanse cultuur. Om zo'n onverwachte wending te begrijpen, is het nodig te weten hoe zo'n onderzoek gaat. Dmitri vertelt het haast gretig. Alles loopt in Afrika via de 'chief', de traditionele leider van de gemeenschap, en het grootste deel van de bronnen zijn de mensen en hun verhalen. Als je de 'chief' gaat opzoeken, moet je je strikt aan de rituelen houden. Toen hij in Nigeria kwam, en zijn onderzoek voorbereidde, hoorde hij van de man die voor hem de contacten legde, dat je de 'chief' een fles gedistilleerd moest aanbieden, en Emmanuel Idika, een katholieke priester, legde het hem uit: 'je moet jenever meenemen, want die wordt al sinds mensenheugenis gebruikt als communicatiemiddel met de voorouders; met jenever wordt de voorouders verteld wat er allemaal staat te gebeuren, maar wordt ook hun oordeel gevraagd over huwelijken en begrafenissen; en het mag niet zomaar jenever zijn, die jenever moet uit Schiedam komen.' Toen kreeg Dmitri sterke associaties met zijn jeugd. Overigens worden de jenevers die in Afrika zo belangrijk zijn, niet meer in Schiedam gemaakt. Bols maakt zijn jenever allang niet meer in Schiedam, en ook de in West-Afrika populaire (en dure) Henkes Schnaps komt niet uit Schiedam. De link met Schiedam is er desondanks nog altijd, want op alle etiketten staat wel ergens de naam Schiedam, zoals 'naar oud-Schiedams recept'. En wie langs de westkust van Afrika reist, ziet daar overal grote reclameborden met teksten die jenever aanprijzen als de drank waaraan 'chiefs' de voorkeur geven. Een schitterende en haast onvertaalbare tekst die aansluit bij het onderzoek van Dmitri is: 'When tradition calls, it's Henkes Schnapps'. Dmitri ging na zijn afstuderen bij de Leidse Universiteit werken, eerst als assistent in opleiding, en daarna als docent. In 1998 promoveerde hij in Leiden bij professor Peter Geschiere op het proefschrift 'In search of Igbo identity. Language, Culture and Politics in Nigeria, 1900-1966. Copromotor was zijn oud-docent Robert Ross. In zijn voorwoord legt hij uit waarom hij dit onderwerp heeft gekozen. Toen hij een historische scriptie schreef over de slavenhandel in West-Afrika, merkte hij dat zijn belangstelling 305 Musis Dmitri van den Bersselaar in Accra, Ghana

Musis | 2007 | | pagina 305