Over Gorzenaren en Gorzenezen Ingrid van der Vlis Aankomst met bus 54, een Borrel en Café De Klok. Zie hier het ABC van de Gorzen, zoals door Sanneke van Hasset verwoord in Het Gorzen Alfabet. In opdracht van het Gemeentearchief en de afdeling Cultuur van Schiedam schreef zij een hedendaagse buurtgeschiedenis van deze volkswijk. Het is een onderwerp dat leeft, ledereen woont tenslotte ergens, heeft een relatie met zijn straat of buurt en bewaart daar goede of slechte herinneringen aan. De Week van de Geschiedenis die later deze maand losbarst, heeft niet voor niets het thema Wonen centraal gesteld. De geschiedenis van het wonen is in. Het Gorzen Alfabet kent een duidelijke structuur. Bij iedere letter van het alfabet wordt een plek of een gebeurtenis uit de buurt beschreven. Het Gorzen Alfabet heeft ook een duidelijk formaat: groot. Minder duidelijk is hoe het boekwerk nu precies aangeduid moet worden. Een cultuurgeschiedenis op krantenformaat. Of een journalistieke reportage met een historisch sausje? Gemeentearchivaris Laurens Priester kan zich in beide beschrijvingen vinden. "We wilden met het archief aan de slag in de wijk, maar het moest wel een duidelijke relatie met het heden hebben. Het snijvlak is bewust opgezocht, ook in uiterlijke vorm. De tekst mocht de historie beslaan, maar het beeld moest modern zijn. Fotograaf Otto Snoek heeft een aantal zeer mooie doorkijkjes gemaakt. Niet verfraaid of geromantiseerd, maar gewoon zoals het is. Zoals de bewoners van nu het herkennen. Doordat we met Cultuur samenwerkten, mocht het wel een kunstzinnig uiterlijk krijgen, vandaar ook het afwijkende formaat." "Die wijkgerichte benadering hebben we enigszins afgekeken van andere steden, onder andere van Delft. Buurthistorie is misschien modieus, maar dat is niet voor niets. Er zijn maar weinig mensen niet geïnteresseerd in wat er in hun buurt of woonomgeving gebeurt. Op die manier kunnen wij de Schiedammers hopelijk makkelijker betrekken bij wat het archief hun te bieden heeft. Het Gorzen Alfabet is als opmaat bedoeld, als opwarmertje. Er kan nog veel meer op wijkniveau gebeuren. We zijn begonnen met de Gorzen, omdat het heel duidelijk een wijk is met een eigen plek en een eigen identiteit. Veel mensen hebben een bepaald beeld bij deze buurt, maar enig historisch onderzoek van betekenis is er eigenlijk nooit naar gedaan. In die zin is het Schiedamse buurtonderzoek nog braakliggend terrein. Dat beeld van de Gorzen hoefde niet per se bevestigd of onderuitgehaald te worden, maar het moest weieens opgeschreven worden. Gewoon, om ergens een begin te maken met de geschiedenis van Schiedamse buurten." Samen met afdeling Cultuur van de gemeente ontstond het idee om iemand van buiten - dus geen Schiedammer, en ook geen historicus - er op af te sturen. Iemand die er met een frisse blik aan zou beginnen. Dat werd Sanneke van Hassel (1971), een literair schrijfster die haar naam inmiddels gevestigd heeft met onder andere twee goed ontvangen verhalenbundels. Zij kreeg historische achtergrondinformatie toegeschoven, maar ging zelf op pad. Laurens Priester: "Het moest haar verhaal worden. Het was ook expliciet onze bedoeling om mensen aan het woord te laten die je anders misschien nooit zou horen. Zij kreeg volle vrijheid van handelen. Zij moest zelf maar kijken wie ze tegenkwam, wie ze wilde interviewen en welke gegevens ze uiteindelijk wilde gebruiken. De geijkte mensen komen vanzelf wel aan bod, die hebben hun eigen kanalen." Met deze vrij algemene opdracht kwam Sanneke van Hassel in november 2006 voor het eerst in de Gorzen terecht. Met bus 54, zoals we in het Alfabet terug kunnen lezen. Zij wandelde door de buurt, observeerde links en rechts de bewoners en kwam bijna als vanzelf in contact met diverse Gorzenaren en Gorzenezen. Het lijkt een woordspeling, maar duidt op een belangrijk onderscheid: een Gorzenees is er geboren en getogen, een Gorzenaar komt van buiten. Via de sneeuwbalmethode kwam Sanneke van Hassel in contact met allerhande bewoners, die elk hun eigen verhaal over de buurt vertelden. Over rollatorraces, over Frits het varken, over 'die goeie ouwe tijd' en over de eigenheid van de wijk. Gorzenaren én Gorzenezen zijn immers trots op hun woonplek. Zoals een van de bewoonsters het verwoordt: 'De meiden van de Albert Heijn weten je naam, dat bestaat in de stad niet. De Gorzen en Schiedam kun je niet vergelijken, de Gorzen is heel apart.' De beschrijvingen van Sanneke van Hassel doen deze eigenheid volop recht. Ze heeft oog voor detail en beschrijft kort en krachtig, maar zeer beeldend hoe de buurt er volgens de bewoners bij ligt. Dat er bijna stiekem een heleboel historische informatie wordt meegenomen, draagt alleen maar bij aan de kracht van het Alfabet. Laurens Priester: "Het idee van dat alfabet ontstond in de loop van het project. De verhalen en herinneringen van de bewoners konden op deze wijze mooi aangeboden worden. Niet al te lange lappen tekst, waardoor ook de mix tussen de persoonlijke verhalen en de ontstaansgeschiedenis van de wijk goed tot zijn recht kwam. In het hart van de publicatie zit nog een apart boekwerkje met de 47 inzendingen die de tegelijkertijd gehouden verhalenwedstrijd opleverde. Deze vorm is niet definitief of zaligmakend, maar paste hier mooi bij. Voor een andere wijk hadden we vast iets anders gekozen. Het is juist van belang om steeds naar de eigenheid van buurt en bewoners te kijken. Zo hebben we ook de presentatie van het Alfabet bewust in de Gorzen gehouden. Normaal gesproken probeer je zoveel mogelijk mensen naar het archief op het Stadserf te laten komen, maar nu was het belangrijker dat wij juist die wijk in zouden gaan. We zijn daarom op de eigenaar van Café Wilhelminahaven afgestapt, met de vraag of de presentatie bij hem mocht. Dat was geen probleem. Alle betrokkenen werden uitgenodigd en op 3 mei konden we er een echt buurtfeestje van maken. Iedereen was zeer enthousiast, en Sanneke van Hassel werd als een oude bekende begroet." Musis 316

Musis | 2007 | | pagina 316