Ka rota Pezarro geeft de geschiedenis van Schiedam vorm in Het Lant van Belofte Froukje Holtrop Twee mannen torsen een druiventros die ongeveer zo groot is als zijzelf. Ze symboliseren, zoals er onder op de steen staat, het Lant van Belofte. De gevelsteen is gevonden in het gebiedje tussen de Broersvest, Boterstraat, Kreupelstraat en het Plein. En zoals het toen waarschijnlijk naam gaf aan de plek doet het dat nu opnieuw. Het is gemetseld in een van de toegangspoorten van het nieuwbouwproject Lant van Belofte dat de Koninklijke BAM onlangs opleverde. De tachtig woningen, variërend van maisonnettes, penthouses en atelierwoningen staan op historische grond. Van de gelegenheid is gebruik gemaakt om archeologisch onderzoek te doen en dat leverde allerlei nuttige informatie op. Bijvoorbeeld dat de Schie waarschijnlijk al twee eeuwen voor Christus op die plek stroomde. De meeste Schiedammers kennen de plek waar de HEMA ooit haar noodgebouw had en een parkeerplaats voor de sportschool, maar ooit was het de lijnbaan waar touwslagers werkten, en de handboogschutters van het Sebastiaansgilde oefenden. Zowel de gemeente Schiedam als de BAM hechtte waarde aan de historische betekenis van de plek. Ze wilden de geschiedenis van Schiedam een plaats geven in de vorm van een kunstwerk. Er kwam een commissie van mensen die daar belang in en verstand van hebben en kozen voor de kunstenares Karola Pezarro. "Waarom ze uiteindelijk mij kozen, weet ik natuurlijk niet, maar in mijn werk als omgevingsarchitect hecht ik veel waarde aan de betekenis van de plaats waar iets moet komen. Misschien zagen ze dat in mijn eerdere werk, zoals de Haagse Schotlandpanden." Pezarro, geboren en getogen Haagse, werd opgeleid als omgevingsarchitect. Dat beroep heeft ze niet zelf verzonnen. Het was een vak aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag, dat door de heer Beljon, de toenmalige directeur zelf werd gegeven. "Het was precies wat ik wilde. Mijn scheikundeleraar was ervan overtuigd dat ik door mijn hoge cijfers in de voetsporen van mijn ouders zou treden, de een was technisch chemicus en de ander analist. Ik wilde dat niet, ik overwoog binnenhuisarchitectuur, maar ik wilde geen binnenhuisarchitect zijn. Op de academie vond ik de combinatie van techniek en kunst in omgevingsarchitectuur." Om 'iets te doen met de historie van de plek' bestudeerde Pezarro de geschiedenis van Schiedam door de boeken die 329 Musis

Musis | 2007 | | pagina 329