Inboedel Natuurlijk wist Emmy Miltenburg allang van het bestaan van het TC Design Centre in Schiedam, schrijft ze in de inleiding van het boek 'Inboedel. Threes Coenders, een leven in Dingen', dat de gelijknamige tentoonstelling in haar Galerie aan de Lange Haven begeleidt. Het is een tentoonstelling ter gelegenheid van de tachtigste verjaardag van Threes Moolhuyzen en omvat tachtig voorwerpen, die haar rijke kunstverzamelaars-bestaan illustreren. Antwerpen of Leeuwarden te nemen, voor een bezoek aan een museum, galerie of een van haar 'designvrienden', veelal ontwerpers die aan het begin van hun loopbaan exposeerden in het TC Design Centre. Nel Linssen, Maria Hees, Mecky van den Brink, Janke IJff en Annelies Planteijdt - om slechts een paar van haar eerste exposanten te noemen - zijn bij haar begonnen en behoren ook nu nog tot haar vriendenkring. Threes' feilloze neus voor kwaliteit heeft het Schiedamse Design Centre bekend gemaakt in heel Nederland; nog steeds wordt zij gebeld door mensen die op zoek zijn naar zo'n tas van Maria Hees of die vaas van Janke IJff. In 2001, toen Threes haar vijfenzeventigste verjaardag vierde, stopte ze met het Design Centre. In datzelfde jaar startte Emmy haar galerie EM op de Lange Haven. Threes verrichtte de officiële opening (op een manier die je kunt verwachten van een burgemeestersdochter) en ze heeft vanaf het begin de galerie gesteund, met interesse, advies, aankopen én door actief reclame te maken. Buiten dat heeft Threes haar vooral gestimuleerd om onafhankelijk van iedereen te opereren en op het gevoel af te gaan bij de keuze van de exposanten. En wie kent Threes niet in kunstminnend Schiedam? En zou niet weten waar die T en C voor stonden. Voor Threes Coenders, getrouwd met dermatoloog Theo Moolhuysen. Een prominente dame. Een vrouw die al in de jaren '70 nauw betrokken was bij het Schiedams Museum. Als lid van de aankoopcommissie heeft ze zich hard gemaakt voor in haar tijd spraakmakende aankopen van onder anderen Jan Schoonhoven, Ad Dekkers en Daan van Golden, huidige topstukken in de collectie. Naast haar activiteiten voor haar eigen Design Centre en het Schiedams Museum, werkte ze meer dan twintig jaar voor de educatieve afdeling van Museum Boijmans Van Beuningen. Kortom, waar kunst was, was Threes. Maar écht leren kennen, heeft Miltenburg haar in 2000 op een tentoonstelling over Japanse modeontwerpers in het Centraal Museum in Utrecht. Zij zijn die dag samen teruggereisd naar Schiedam en het gesprek dat is begonnen, is nog steeds gaande. Al is discussie misschien een beter woord. Threes heeft uitgesproken meningen en een mateloze belangstelling voor alles wat kwaliteit heeft: mode, design en kunst, maar ook literatuur, eten, wijnen en reizen. Het is die brede belangstelling die Emmy Miltenburg zo waardeert, en herkent. Bovendien - en dat zal iedereen beamen die haar kent - beschikt Threes over het bijzondere vermogen om anderen te inspireren. Door haar smaak, haar grenzeloze energie en door haar kennis, die meestal groter is dan die van de gesprekspartner. Voor Threes is het volstrekt vanzelfsprekend dat je de ontwikkelingen op het gebied van kunst en design op de voet volgt. Zij kan 's ochtends wakker worden en impulsief besluiten om die dag de trein naar Musis 346 Many Pieper Omkeervaas Pago Pago, Enzo Mari, foto

Musis | 2007 | | pagina 346