Museumvondsten Gezicht op Vlaardingen door Ludolf Bakhuysen Tot de meest vooraanstaande zeeschildersvan de 17de eeuw behoort zonder enige twijfel Ludolf Bakhuysen (1630-1708). In de collectie van het Fitzwilliam Museum in Cambridge bevindt zich een gewassen pentekening van zijn hand die zijn maritieme kunst dichtbij het Musis-publiek brengt. Musis 12 Werken van de hand van Ludolf Bakhuysen, meest olieverfschilderijen maar ook talrijke tekeningen, bevinden zich in vooraanstaande collecties in de Westerse wereld. In zijn tijd stond hij reeds bekend om zijn woelige en stormachtige zeegezichten, waarbij de schepen het duidelijk moeilijk hadden. Compositie voerde bij hem de boventoon, wat niet wil zeggen dat de detaillering van schepen en topografie er bekaaid van afkwamen. De tekening, 22 x 13 cm groot, toont de stad Vlaardingen gezien vanaf de Maas. De pentekening laat de stad in de tweede helft van de 17de eeuw zien. Het fraaie panoramische gezicht op de stad laat het havenfront zien met de bebouwing van de Markt tot aan de korenmolen aan de Kortedijk. De diverse afgebeelde schepen, waaronder een haringbuis, een bewapende convooier een luxe sloep en een sloep met riviervissers, geven de tekening een diepte met coulissewerking. De Maas is aanmerkelijk breder dan de rivier in de huidige situatie; in later eeuwen zouden in zuidelijke richting landaanwassen op het water worden gewonnen. De bebouwing van het Landstraatkwartier moest voor een belangrijk deel nog plaatsvinden, zodat de kerk nog vrij in het zicht is. Het is de kerk zoals die er tot 1743 heeft uitgezien, met de herstelde middeleeuwse toren, die in dat jaar vervangen zou worden door het tegenwoordige exemplaar. De tekening laat duidelijk de drie beuken van de hallenkerk zien. De noordelijke beuk was in 1665 gereed gekomen, waarmee de tekening van na dit jaar stamt. Ook het torentje van het stadhuis is door Bakhuysen getekend, zij het schetsmatig. Dit geldt ook voor de houten korenmolen, helemaal rechts op de afbeelding. Zeventiende-eeuwse weergaven van Vlaardingen zijn op de vingers van één hand te tellen. Deze tekening van Bakhuysen voegt daarmee iets toe aan de visualisering van het vroeg-moderne Vlaardingen. De weergave is nog het best te vergelijken met de kopergravure van Joost van Geel, gebruikt voor de 'Maaskaart' van Jacob Quak uit 1655. Deze gravure vertoont de stad uit dezelfde richting en is goed vergelijkbaar met Bakhuysens gezicht op Vlaardingen. Fitzwilliammuseum Cambridge

Musis | 2009 | | pagina 12