cniedam r Vlag van de Schiedamse A.J.C. De voor Nederland zo kenmerkende verzuiling kwam misschien nog wel het duidelijkst tot uiting in de door de veie verenigingen, clubs, verbonden en instellingen in gebruik zijnde vaandels en vlaggen. Uiteraard beschikte ook de afdeling Schiedam van de Arbeiders Jeugd Centrale (A.J.C.) over een vlag. 13 Musis A Bij het zich manifesteren tijdens hoogtijdagen, en andere evenementen, binnens- maar vooral ook buitenshuis, kon een onderscheidingsteken in de vorm van een vlag of een vaandel niet ontbreken. De landelijke Arbeiders Jeugd Centrale was in 1918 opgericht met het doel jongeren uit de arbeidersklasse met de socialistische idealen op te voeden en te vormen. De A.J.C. was aanvankelijk nauw verbonden met het Nederlands Verbond van Vakverenigingen en de Sociaal-Democratische Arbeiders Partij (S.D.A.P.) en hoorde daarmee overduidelijk tot de 'rooie familie'. Naast een vlag beschikten de A.J.C.'ers ook over een uniform, een eigen 'wet' en groet. De vlag, die op een stok werd meegevoerd, draagt de tekst 'A.J.C.' en 'Schiedam' en vertoont verder een stralende zon, de dageraad van het socialisme symboliserende. Na de Tweede Wereldoorlog zou het vlag- en vaandelvertoon langzaamaan verdwijnen. De vaak kostbare en kunstig vervaardige stukken textiel verdwenen in kasten of op zolders, al dan niet bij (voormalige) bestuursleden thuis. Hun lot was verder ongewis; als niet meer terzake doende werden ze letterlijk bij het oud-vuil gezet. Of men had de tegenwoordigheid van geest dat het misschien toch aardig was deze cultuurdragers voor later te bewaren. Hoewel er vele tientallen vaandels en vlaggen in Schiedam geweest zijn waarvan er vele zijn verdwenen, vonden er zo toch ook verschillende een plek in een openbare museale collectie. Het Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis in Amsterdam beheert op die manier enkele getuigen van de sociale geschiedenis van Schiedam. Zo ook die van de A.J.C., die in 1959 ophield te bestaan. JtB Internationaal Instituut voor Sociale Geschiedenis, Amsterdam

Musis | 2009 | | pagina 13