Leo Fontijne maakt in Vlaardingen een Schiedamse topje never Acht jaar geleden nam Schiedammer Leo Fontijne de distilleerderij van H. Van Toor Jzn. in Vlaardingen over. Fontijne gelooft in eerlijke producten; als hij ergens van gruwt zijn het chemische goocheltrucs om spijs en drank smaak te geven. Zulke kunstgrepen zijn ook helemaal niet nodig, vindt de oud-werknemer van het geur- en smaakstoffen niet schuwende voedingsconcern Unilever. Fontijnes motto: kies gewoon ingrediënten die voldoende smaak van zichzelf hebben. Dan maak je iets echt lekkers. Zoals Schelvispekel en kandeel die zelfs bij de koningin in de smaak vallen. Of, zoals sinds kort, een moutwijnjenever die gemakkelijk kan wedijveren met de beste jenevers uit Schiedam. Peter de Lange Musis 14 Foto's Jan van der Ploeg Een drank stoken begint met de vraag hoe hij moet smaken. In dit geval: hoe behoort Schiedamse jenever te smaken? Echte, onversneden jenever, ambachtelijk gestookt naar traditioneel recept zonder toevoeging van smaak- en geurstoffen? Goede jenever dus zoals die dik een eeuw geleden in Schiedam werd geproduceerd, voordat de jenever gestookt van moutwijn werd verdrongen door jenevers op basis van goedkope alcohol uit suikerbieten? Je kunt er opvattingen over hebben, maar niemand die het wéét. Leo Fontijne dacht dat zijn vader het wist. Althans bij benadering. Zijn vader was een groot jeneverliefhebber én een groot jeneverkenner. Dus kort nadat Notaris in 1987 op de markt verscheen als de wederopstanding van de authentieke Schiedamse borrel, trakteerde Leo zijn vader op een flesje. Schiedammers die van een glaasje houden kennen de uitdrukking dat iemand die van een glaasje houdt, er niet in spuugt. Spugen in zijn Notaris deed Fontijne sr. nog net niet. Wat hij wel deed, was het glas vol afgrijzen van zich afduwen. „Wat voor bocht heb je me nou voorgezet?" vroeg hij verontwaardigd. Bij het antwoord "jenever" schudde hij ongelovig het hoofd. En dat terwijl branderij De Tweelingh met Notaris volgens veel liefhebbers van het ware gedistilleerd een jeneversoort ter wereld had gebracht die eindelijk weer eens smaakte zoals

Musis | 2009 | | pagina 14