Daarom zal zijn jenever altijd minieme smaakverschillen vertonen. Is dat erg? Helemaal niet. Dat is juist de charme van een natuurproduct. 17 Musis zullen pakken. Mijn producten zitten niet echt in het goedkope segment." De groeiende belangstelling voor zijn dranken heeft volgens zijn oordeel vooral te maken met het toenemende kwaliteitsbesef van de consument. Die betaalt graag wat meer, als hij weet dat hij dan werkelijk iets goeds aanschaft. Daarnaast valt het Hofleveranciers-effect niet te onderschatten. Leo Fontijne mag dit predikaat voeren sinds oktober, en tot dusver heeft het koninklijke embleem hem geen windeieren gelegd. Dat zijn bedrijf tot dit elitegezelschap werd toegelaten heeft hem in hoge mate verbaasd. De promotie komt hem zeer raadselachtig voor. „De gemeente Vlaardingen heeft er erg zijn best voor gedaan. Maar de provincie was sceptisch. Die bleef zeggen: laat maar zitten, het wordt toch niks, de koningin erkent geen eenmansbedrijven. Ik schijn dus een uniek geval te zijn. De achtergronden zijn mij duister. Er gaan geruchten dat Beatrix hier persoonlijk de hand in heeft gehad, omdat zij erg gesteld is op de producten van Van Toor. Zo is er het verhaal dat zij zich bij de opening van het Visserijmuseum de schelvispekel goed heeft laten smaken, er zelfs een beetje tipsie van is geworden. Een ander verhaal wil dat het te maken heeft met mijn kandeel. Ik ben een van de laatste fabrikanten. Dus je hebt best kans dat de kandeel die op het koninklijk huis wordt gedronken bij de geboorte van een prinsje of prinsesje afkomstig is van Van Toor." De kroon op zijn werk, zegt hij over het hofleverancierschap Iets anders is zijn status in de regio. De twee andere moutwijnjenevers (Notaris en Old Schiedam) zijn beide voorzien van het echtheidszegel van de gemeente Schiedam. De jenever van Fontijne moet het stellen zonder deze door de burgemeester van Schiedam getekende kwaliteitsgarantie. Het zegel gaat terug op een in 1902 ingestelde traditie die een dam wilde opwerpen tegen de vloed aan goedkope jenevers waarmee de markt werd overspoeld. In dat opzicht zou Leo Fontijne het een hele eer vinden als zijn product met het zegel werd onderscheiden. Het zou een erkenning van zijn streven naar kwaliteit zijn. Bovendien: hij is een geboren Schiedammer. Maar komt een in Vlaardingen gestookte jenever wel in aanmerking voor deze Schiedamse kwaliteitsgarantie? En: zou het commercieel wel handig zijn om een Schiedams zegel op een Vlaardings product te plakken? Brengt dat de consument niet in verwarring? Fontijne heeft zijn twijfels. Trouwens: strikt genomen voldoet hij niet aan de voorwaarden. Die bepalen dat de moutwijnjenever in vier opeenvolgende processen gestookt moet worden in een branderij/distilleerderij waar geen andere dan de voor de bereiding van moutwijn benodigde grondstoffen aanwezig mogen zijn. De jenever tenslotte mag uitsluitend worden gestookt uit deze authentieke moutwijn. Neutrale alcohol - om het even of dit de uit melasse of uit graan gewonnen alcohol is, is absoluut taboe. Dit geldt ook voor brandewijn en voor de neutrale alcohol die voor de bereiding van een groot aantal likeuren en bitters wordt gebezigd. En hier moet Leo Fontijne passen. In zijn distilleerderij zijn wel degelijk grondstoffen te vinden die er volgens de bepalingen van het zegel niet mogen zijn. Simpelweg omdat hij die stoffen nodig heeft voor de bereiding van de andere dranken uit zijn assortiment. Hij zal het zegel dan ook niet aanvragen; hij respecteert de regels. Dringt zelfs aan op strenge controle door de gemeente Schiedam. De zorg die Leo heeft, was voor zijn collega in het Jenevermuseum ook aanleiding om de likeur die het museum naast de Old Schiedam wil maken voor de volle honderd procent te baseren op de in eigen branderij gestookte moutwijn. Precies zoals de Schiedamse distillateurs dit in de negentiende eeuw ook deden, waar zij in plaats van brandewijn hun eigen moutwijn als uitgangspunt namen. Met Leo Fontijne is zijn collega Jaco van der Leun van het Jenevermuseum er alles aan gelegen om te voorkomen dat de geloofwaardigheid van het echtheidszegel op de tocht kan komen te staan. Dat mag niet gebeuren, meent Fontijne: „Het is de laatste kwaliteitsgarantie die we hebben. Daar moeten we heel zuinig op zijn." De moutwijnjenever van Van Toor kost 20 euro per fles.

Musis | 2009 | | pagina 17