Je kunt het slechter treffen met je bekendste stadgenoot Sint Lidwina, een heilige in uiteenlopende gedaantes Tekst: Han van der Horst Illustraties: Mathijs Gootjes Er valt niet over te twisten. Sint Lidwina is de beroemdste ingezetene die Schiedam in de acht eeuwen van haar bestaan gekend heeft. Google gaf eind 2008 een dikke veertigduizend hits. Daarbij ging het niet alleen om verwijzingen naar de heilige zelf, maar ook om naar haar genoemde scholen, hospitalen en verenigingen in de hele wereld. Als meisjesnaam komt Lidwina (of Liduina) in vele landen voor. Dat is goeddeels te danken aan het feit, dat paus Leo XIII Lidwina na een langdurige lobby vanuit Nederland op 14 maart 1890 een decreet uitvaardigde, waarmee hij de verering van Lidwina als heilige officieel sanctionneerde. Zo raakte het verhaal van haar leven en lijden internationaal bekend. Heel in het kort luidt dat als volgt: tijdens het schaatsen komt de Schiedamse jongedochter Lidewij (1380) op zestienjarige leeftijd ten val. Daarmee begon een ziekbed, dat pas met haar dood in 1433 zou eindigen. Lidwina at steeds minder en leefde tenslotte uitsluitend op de Heilige hostie en wat gekruide wijn. Ze vertelde gedurig over visioenen, waarin Maria aan haar verscheen. De moeder Gods bood haar uitzicht op het hemelrijk, als haar lijden eenmaal volbracht zou zijn. Rond Lidwina's ziekbed ontwikkelde zich tijdens haar leven al een grote volksdevotie. Wonderen werden aan haar toegeschreven en na haar overlijden in 1433 werd zij onmiddellijk als heilige vereerd. Bekering Dit alles inspireerde de zeer bekende en even controversiële Parijse auteur Joris-Karl Huysmans tot een reeks artikelen, die in 1901 als boek verschenen onder de titel Sainte Lydwine de Schiedam. Bij elkaar vormden ze niet alleen een soort vrome biografie, maar ook een geloofsbelijdenis van de auteur zelve, want Huysmans had een spectaculaire en met veel publiciteit omgeven bekering doorgemaakt tot een vurig beleden katholicisme. Vriend en vijand plaatsten vraagtekens, ongeveer zoals later ook de overgang van Gerard Reve tot de Moederkerk zou worden gewantrouwd. Hoe het ook zij, Huysmans had met zijn Sainte Lydwine veel succes. Hij had altijd nogal aan het leven geleden en daar in zijn rijke oeuvre afdoende blijk van gegeven. Dat lijden herkende hij nu in het leven van de Schiedamse heilige of liever gezegd in de autoriteiten die hij voor zijn studie raadpleegde. Dat waren voor het grootste deel vrome auteurs uit de vijftiende eeuw, die destijds het hunne hadden gedaan om het verhaal van Lidwina wijd en zijd bekend te maken. Zij werden daarbij gesteund door een nieuwe technologie die net bezig was Europa te veroveren: de boekdrukkunst. Eén van de grootste schatten die in het Gemeentearchief Schiedam worden bewaard, is een editie uit 1498 van de biografie die de volksprediker Johannes Brugman had uitgebracht. Informatierevolutie Lidwina's roem werd verspreid op de draaggolf van een door de boekdrukkunst teweeg gebrachte informatierevolutie en in de tijd van J.K. Huysmans gebeurde dat opnieuw. De kerk beschikte inmiddels dankzij de spectaculaire technologische vooruitgang van de negentiende en de twintigste eeuw over een internationaal netwerk van kranten en geïllustreerde tijdschriften waarin werk als dat van Huysmans kon worden gepopulariseerd. Paus Leo XIII (1878-1903) wilde de katholieke kerk een stevige positie geven in de moderne samenleving. Hij zocht een antwoord op de concurrerende levensbeschouwingen van het liberalisme en het socialisme, die - met de resultaten van de moderne wetenschap in de hand - de oude geloofswaarheden voor uit de tijd verklaarden. Paus Leo ontwikkelde daartoe een dubbele strategie. Aan de ene kant werd hij de grote inspirator van een katholieke met de kerk verbonden arbeidersbeweging. Aan de andere propageerde hij de verering van heiligen wier voorbeeld bruikbaar leek voor de nieuwe tijd. Lidwina hoorde daarbij Met haar levensverhaal konden de gelovigen het eigen lijden zin geven. Lidwina had haar kwalen immers als een soort loutering beschouwd die haar ziel prepareerde voor het eeuwige leven. Tegelijk hoopte zij met haar eigen lijden ook de zielen van anderen uit het vagevuur te verlossen, waar zij door God gestraft werden voor zij de hemel mochten betreden. Wie haar aanriep, kon daarmee ziekte en tegenslag in het eigen bestaan leren verdragen. 19 Musis

Musis | 2009 | | pagina 19