De Broeders des Gemeenen Levens lijfden haar in bij hun actie voor een vernieuwde kerk. Later ontdekten mannen als paus Leo XIII en Huysmans haar als bondgenoten in hun strijd. Daardoor raakte de eigenzinnige Lidwina op de achtergrond. Wie weet komt zij toch nog terug. In 2005 sprak de Canadese onderzoeker T.S. Murray in zijn boek Multiple sclerosis: the history of a disease Lidwina aan als lijdster aan deze langzaam slopende kwaal. Dat is een serieus gespreksthema geworden op verschillende websites van en voor MS-lijders. De moderne patiënten vragen zich af, of zij iets kunnen met de Schiedamse heilige. In het algemeen zoeken ze in haar geen troosteres. Als zij een voorbeeld nemen aan Lidwina, dan is dat aan de vrouw die haar ziekte accepteerde om die vervolgens te integreren in een bijzonder leven. Dan kom je al behoorlijk dicht in de buurt van de historische Lidwina. Toch mogen we de visie van bijna tijdgenoten als Brugman en latere vereerders zoals Huysmans niet zomaar afschuiven, want Lidwina was met al haar eigenzinnigheid wel een kind van de late middeleeuwen. Zij kon God en de hemel niet los zien van het leven en dus ook niet van haar ziekte. Vandaar dat ze die in onze ogen op zo'n godsdienstige manier beleefde. Misschien moet je als een middeleeuwer leren denken om de ware Lidwina écht te doorgronden. Dat is met een denkraam uit de eenentwintigste eeuw een vrijwel onmogelijke zaak. Daarom treedt de heilige in uiteenlopende gedaantes naar voren. Toch is dat niet erg, want hoe dan ook biedt het voorbeeld van Lidwina houvast aan mensen over de hele wereld. Je kunt het slechter treffen met je bekendste stadgenoot. 21 Musis

Musis | 2009 | | pagina 21