Hoogstads burcht was nooit geliefd Peter de Lange Hans van der Sloot Architecten zijn hypocrieten. Ze wonen nooit in het soort huis dat ze voor anderen ontwerpen en hun eigen kantoor ziet er ook heel anders uit dan de kantoren die ze voor hun opdrachtgevers maken en aanprijzen als de best denkbare werkplek. De sneer waarmee trendwatcher Adjiedj Bakas een half jaartje geleden zijn lezing in het Delta Hotel over het ideale stadskantoor begon viel bij zijn toehoorders in goede aarde. Geen wonder. 23 Musis Bakas' gehoor bestond uit de top van het Vlaardings ambtelijk apparaat en het is een publiek geheim dat de plaatselijke overheidsdienaren nooit erg tevreden zijn geweest met het stadskantoor dat architect Jan Hoogstad -als losse door een loopbrug met het reeds bestaande oude stadhuis (1650) en bestuurscentrum (1953-1958) verbonden eenheid - halverwege de jaren 1970 voor hen bouwde. Veel medewerkers van de gemeente Vlaardingen ervaren de betonconstructie tussen de Waalstraat en de Schoolstraat als een wangedrocht. In hun ogen deugt het van geen kant: de uitstraling aan de buitenzijde is kil en grimmig en aan de binnenzijde biedt het meer ongemakken dan comfort. De gangen zijn te ruim, de werkvertrekken te klein, de indeling is onpraktisch en het gebouw vertoont allerlei gebreken. De lekkende vloer in de kantine is er maar één van. Onder ambtenaren wordt het Vlaardingse stadskantoor wel het 'fort' of het 'kasteel' genoemd. Onder andere wegens de gracht die eromheen loopt - een diepe gracht, waar geen water in staat, maar waar om onduidelijke redenen wel een brug overheen ligt. Maar ook wegens de ongenaakbaarheid van het gebouw, dat door zijn massieve vorm en zijn grauwe, met natuurstenen platen beklede gevel menigeen doet denken aan een burcht uit de dagen dat burgers niets hadden in te brengen tegen het gezag, dat zich veilig achter dikke muren verschool. Dergelijke lompe structuren zijn in onze tijd onaanvaardbaar, hield Bakas de ambtelijke top voor; het stadskantoor van nu mag best op een kasteel lijken, maar dan moet het wel een Disneykasteel zijn. Speels van vorm, warm van kleur, liefst opgesierd met grappige torentjes en bakken geraniums. Een plek met een Frans Bauerachtige gezelligheid, waar je graag voor poseert als je binnen net bent getrouwd. De uitvoering mag best kitscherig aandoen. Zolang het publiek zich er maar happy voelt. Weg met de arrogantie van architecten die ons voorschrijven wat wij mooi moeten vinden! De wens van het Vlaardingse gemeentebestuur, of althans van de coalitie PvdA, CDA en Groenlinks, om het huidige stadskantoor te slopen en door nieuwbouw te vervangen of het tenminste zeer ingrijpend te verbouwen, komt niet enkel voort uit een esthetisch reveil. De wens op dezelfde plaats een gebouw neer te zetten dat bij gebruikers en burgerij het hart sneller doet kloppen wordt door een heel scala aan oorzaken ingegeven. Allereerst is het bestaande gebouw te klein om alle 600 Vlaardingse ambtenaren te huisvesten. Zij werken nu verspreid over drie locaties. Dat is organisatorisch inefficiënt: voor overleg en vergaderingen moeten medewerkers gedurig heen en weer reizen. En uiteraard kost het meer geld om drie gebouwen te verwarmen, te onderhouden en schoon te maken dan één. Plus dat alle drie de kantoren een eigen receptie, een eigen catering en eigen installaties hebben. Belangrijk punt is verder de torenhoge verwarmingsnota van het huidige stadskantoor. Volgens wethouder Hans Versluijs verbruikt het gebouw veel te veel energie. Toen het werd gebouwd was energiebesparing geen onderwerp. Nu wordt van een overheidsgebouw verwacht dat het energiearm en C02- neutraal is. De bewering dat het bestaande stadskantoor te klein is voor alle ambtenaren moet omzichtig worden gehanteerd. De huidige personeelsbezetting kan in de nabije toekomst wel eens veel te ruim blijken. Digitalisering en automatisering werken sterk ruimte- en personeelsbesparend. Als je treinkaartjes uit een automaat kunt halen, waarom dan geen bouwvergunning of uittreksel uit de burgerlijke stand? En waarom zou je een kantoor uitrusten met vergaderkamers als vergaderen per beeldverbinding de toekomst heeft? Het toekomstige stadskantoor zal eerder kleiner zijn dan het huidige gebouw, dan groter. "Denk niet in vertrouwde patronen. Voordat je het weet, bouw je een stadhuis voor het verleden in plaats van voor de toekomst," waarschuwde Bakas. Het nieuwe Vlaardingse stadskantoor moet een flexibel, duurzaam gebouw worden, dat aanpasbaar is aan de organisatie en dat tegen geringe kosten kan worden verbouwd, bijvoorbeeld om delen ervan te verhuren als kantoorruimte of als woonruimte. De gemeenteraad had de keuze tussen drie opties: de situatie met drie werklocaties na enige aanpassingen laten zoals ze is, het bestaande stadskantoor strippen en vernieuwbouwen of een heel nieuw gebouw neerzetten. Deze mogelijkheden zijn respectievelijk 28 miljoen, 53 miljoen en 56 miljoen euro. Dat is inclusief een bedrag van 11 miljoen euro voor aanpassingen aan het stadhuis aan de Markt, waar de raadszaal wordt verhuisd naar de binnenplaats, die daarvoor moet worden overdekt.

Musis | 2009 | | pagina 23