1018, de Slag bij Vlaardingen. Lang leve Holland h: In 1018 vond de slag bij Vlaardingen plaats. Graaf Dirk III, een West-Friese graaf in onze contreien, versloeg een leger gestuurd door de Duitse keizer Hendrik II. In de zomer van 2008 werd deze gebeurtenis in het centrum van Vlaardingen nagespeeld. De Vlaardingse stadsarcheoloog Tim de Ridder doet het voorkomen of deze slag het begin vormt van een van het Duitse Rijk onafhankelijk graafschap Holland. In de klassieke historiografie wordt Dirk min of meer beschouwd als de grondlegger van het graafschap Holland. Hij vocht zich vrij van de Duitse keizer en de leenhoogheid van de bisschop van Utrecht. Dit beeld doet het vermoeden opkomen dat er een Hollandse identiteit is aan het begin van de 11e eeuw. Alsof er in de 11e eeuw al iets zou zijn als een Hollandse identiteit, gepersonifieerd door een vorst! Ja, er zitten een hoop mitsen, maren en vragen aan het ontstaan van een graafschap Holland als gevolg van deze slag. De eerste en belangrijkste vraag die opkomt is: wat is eigenlijk 'Holland' aan het begin van de 11e eeuw? Holland staat hier tussen aanhalingstekens, omdat het juist de vraag is of Holland wel bestond. We moeten hier voor terug naar het ontstaan van de functie 'graaf', de relatie tussen de graaf en de bestaande sociale elite - de adel - in de 11e eeuw en vragen stellen bij wat precies de machtsreikwijdte van de graaf geweest zou kunnen zijn - zowel zijn geografische machtsgebied als zijn geïnstitutionaliseerde macht in de zin van allodiaal en feodaal bezit én zijn aanspraken op koninklijke regalia. Jeroen Rodenberg V Duitse troepen, foto: Ellen Groen 27 Musis

Musis | 2009 | | pagina 27