3 de latere Hollandse graven regeerden, en droeg deze ligging bij aan een meer onafhankelijke opstelling ten aanzien van de keizer. Al bleven de opvolgers van Dirk zich terdege bewust van hun leenband met hun heer. De gewonnen veldslag was wellicht een overwinning op de keizer en op dat moment, in zekere zin, een stukje gewonnen zelfstandigheid ten opzichte van het centrale gezag. Het territorium van Holland was in de 1 le eeuw nog lang niet vaststaand. Oorlogen en opstanden van 'Hollandse' edelen en grenstwisten waren aan de orde van de dag; edelen aan de randen betwisten het gezag van de graaf. De graaf was alles behalve de enige edelman in deze landen. Nog eeuwen na de Slag bij Vlaardingen stonden de buitengrenzen van Holland nog niet vast. Twisten met de bisschop van Utrecht en de graaf en later hertog van Brabant waren hier debet aan, alsmede de zeer onafhankelijke opstelling van de edelen in het grensgebied, zoals de Van Arkels, die voortdurend van partij wisselden droegen niet echt bij aan een geografische eenheid. Naast de externe problemen waren er ook interne problemen die graaf Dirk III en zijn opvolgers moesten overwinnen. Het gezag van de West- Friese en later Hollandse graven was lange tijd sterk verbrokkeld over verschillende vormen van rechten die uit leenrechten, allodiale rechten en regalia voortkwamen. Maar ook het daadwerkelijke grondbezit was verspreid. Bovendien waren sommige van deze rechten in de loop der tijd door de graven in leen uitgegeven aan kerkelijke instellingen en leken. Maar Dirk had ook te maken met een vrij opstandige bevolking die het grafelijke gezag nauwelijks erkende. Niet voor niets had hij zich teruggetrokken op zijn sterkte bij Vlaardingen! Zijn opvolgers hadden nog tot in de 13e en 14e eeuw te maken met opstandige West-Friezen en Kennemers. Bovendien hadden de graven nog van doen met lokale edelen, die net als hij grote allodiale goederen en rechten in het gebied hadden. Deze heren waren in potentie sterk genoeg om het op ieder moment tegen de graaf op te nemen. Een voorbeeld in de tweede helft van de 13e eeuw is de domeinontwikkeling van Aleide van Avesnes en haar zoon Floris in Holland en Zeeland, aan wie machtige edelen zoals Dirk van Teilingen huizen en goederen in leen opdroegen, die de macht van de Hollandse grafelijkheid danig verzwakte. Hun Schiedamse goederen vielen na de dood van Floris over op zijn broer Jan, die vanaf 1299 graaf van Holland werd. Ze werden echter apart van het grotere baljuwschap Schieland geadministreerd, wat erop wijst dat Schiedam als apart onderdeel werd beschouwd van het graafschap. Maar ook in de 14e eeuw waren er adellijke eilanden binnen Holland aan te wijzen, zoals de goederen van de graven van Blois - een zijtak van de familie Van Avesnes. Ook na het terug vallen van deze zogenaamde Bloise goederen aan de grafelijkheid bleven ze als onafhankelijke post geadministreerd, waaruit wederom een beeld geeft van een versplinterd grafelijk gezag. Ook intern waren er lang na de slag dus nog voldoende moeilijkheden aanwezig die overwonnen moesten worden om van een graafschap Holland te spreken - of dan ook maar een begin hiervan. Het is onmogelijk om één gebeurtenis te beschrijven die als zodanig het ontstaan van een 'onafhankelijk graafschap Holland' markeert. De wording van Holland was een langlopend proces, waarin de Slag bij Vlaardingen onderdeel was. Graaf Dirk III heeft zeker bijgedragen aan de vorming van een aaneengesloten West-Fries graafschap, dat zich onder zijn leiding naar het oosten uitbreidde. Deze expansie werd door zijn opvolgers voortgezet. Bovendien probeerden zij de binnenlandse controle over het graafschap te versterken. Ruim een eeuw na de Slag bij Vlaardingen zou voor het eerst over Hollanders en de graaf van Holland worden gesproken. Hoe het ook zij, de bewering dat de Slag bij Vlaardingen het beginpunt is van een onafhankelijk graafschap Holland doet de historische werkelijkheid, waarin vele factoren en actoren een ontwikkeling tot een graafschap hebben bepaald, geen recht. Integendeel. t Bezoek aan het kampement, fotoVLAK, Vlaardingen Musis 30

Musis | 2009 | | pagina 30