Schiedammers van betekenis MUSIS januari 2009 jaargang 15 no 1 ISSN 1568.9751 Musis verschijnt 11 maal per jaar en informeert en opinieert onafhankelijk op het brede terrein van cultuur en samenleving Uitgever: Stichting Musis Bestuur: Dick Jansen, Loe Koppejan - voorzitter, Jos Poolman, Hans van der Sloot, Karin Visser Redactie en administratie: Broersvest 75-77 3111 ED Schiedam telefoon 010-4735518 e-mail: redactie@musis.info Hoofdredacteur: Hans van der Sloot Redactie: Jeroen ter Brugge, Jan Franken, Theo van Giezen, Sjef Henderickx, Wim Schelberg, Jack Tsang, Eindredactie Laurens Priester Abonnement: minimaal 32,50 (jaarabonnement 2009) (een hogere bijdrage wordt zeer op prijs gesteld) op rekeningnummer 81.33.79.555 Fortis. Opzeggingen schriftelijk 2 maanden voor beëindiging abonnementsperiode. Advertentie-exploitatie: DK media, Schieweg 93, 2627 AT Delft telefoon: 015 256 60 10 mobiel: 06 285 993 70 Lithografie en druk: TDS printmaildata Alle auteursrechten en datarecht berusten bij Stichting Musis en de auteurs Omslag: De illustratie siert oorspronkelijk het omslag van De Rode Ridder door Willy Vandersteen 3 Musis Een mooi idee van burgemeester Wilma Verver-Aartsen om - waar het thema voor het cultuurjaar 2009 De Groten van Schiedam is - in samenspraak met het Gemeentearchief een plan te lanceren voor een bijzonder project onder de noemer 'Schiedammers van betekenis'. Binnen het kader van dit project schrijft Han van der Horst elf artikelen over bijzondere Schiedammers of personen die voor Schiedam van uitzonderlijke betekenis zijn geweest. Maandelijks publiceert Musis één van deze verhalen, geïllustreerd door een studie van Matthijs Gootjes, die hij later zal uitwerken tot even zovele schilderijen. Aan Musis tenslotte de eer om aan het eind van het jaar verhalen, tekeningen en schilderijen samen te vatten in één schitterend boek onder deze titel. U weet dus alvast waarop u in december 2009 mag rekenen. Op 14 en 15 juni 2008, dus op één ongeduldig decennium na precies duizend jaar na dato, werd in het Oranjepark de Slag bij Vlaardingen (1018) nagespeeld. Bijna vanzelfsprekend gebeurde dit in een kleurig en afwisselend re-enactment, waaraan spelers en kijkers het nodige plezier beleefden. Men mag Tm de Ridder om een boodschap sturen waar het verleden publicitair ten faveure kan worden gemaakt. Dat dit gewapende treffen tussen de manschappen van Dirk III en die van de bisschoppen van Luik, Kamerijk en Utrecht die optraden voor de Duitse keizer Hendrik II in 1018 werkelijk heeft plaatsgevonden, staat vast. Maar bij de bewering - ter motivering van het in juni opgevoerde re-enactment - dat het treffen in 1018 een directe aanleiding was tot het ontstaan van het onafhankelijke graafschap Holland, mogen de nodige vraagtekens worden gezet. Op verzoek van Musis legt historicus en mediaevist Jeroen Rodenberg zijn onderzoek naar Aleida van Avennes graag even terzijde om de buren van commentaar te voorzien. In het vorig nummer is het 'Plan Zoeten' voor de toekomstige bebouwing van het vrijkomende terrein na sloop van het Vlietlandziekenhuis verward met het 'Voorstel Groene'. Musis blijft er echter van overtuigd dat de invulling van de locatie met een ovaal - slechts aan twee kanten ontsloten - pleintje in namaak jaren '30 stijl, onwenselijk is gezien het overwegend rechthoekig en open karakter van de omgeving. Musis is bovendien warm voorstander van het handhaven van de oude kern van het voormalig zusterhuis. Dit gebouw heeft duidelijke monumentale waarde en is met veel respect voor de particulier gebouwde omgeving ontworpen.

Musis | 2009 | | pagina 3