Een nieuwe wijk, een nieuwe school Hans van der Sloot Even een opfrissen In december 2007 verraste onderwijswethouder Christine Daskalakis vriend en vijand met het besluit om uitvoering te geven aan de in 2006 ingediende motie Mostert. Daarin stelde de VVD voor om drie - inmiddels - pikzwarte scholen in Nieuwland samen te voegen of "onder één dak te brengen"; de islamitische Ababil, de openbare Taaltuin en de protestants-christelijke Wieken. Dit voornemen leidde tot hevige protesten, niet het minst vanuit allochtone hoek. Want terwijl Daskalakis en de haren het 'zwarte' onderwijs in Nieuwland wilden clusteren - zij gooide het zelfs over de boeg van een 'oecumenische school! -is er een ware uittocht gaande van autochtone én allochtone kinderen uit deze wijk naar scholen daarbuiten. Het clusterpian staat al geruime tijd in de ijskast. De daarin begrepen scholen kampen alle met een teruglopend leerlingental, de islamitische Ababil nog het meest. Aan kinderen in Nieuwland geen gebrek. Aan scholen die aansluiten op het veranderende karakter van de wijk echter wel. Er moet dus wel wat gebeuren! Essentiële rol basisschool Allochtone ouders in Nieuwland die hun kinderen buiten de wijk op school doen, hebben een duidelijke voorkeur voor De Singel als openbare basisschool of de rooms-katholieke Sint-Jozef. Maar ook scholen in Schiedam Noord zijn ontdekt. Deze ouders maken hun keuze op basis van de kwaliteit van het daar gegeven onderwijs, hoewel het blanke(re) imago van deze scholen zeker mag worden meegeteld. Christine Daskalakis ziet de oplossing voor de drie bedreigde scholen in clustering en het terughalen van de kinderen die nu op de Singel en de Sint-Jozef worden geplaatst, zei ze bij gelegenheid. Hoe dit moet gebeuren liet zij daarbij onbesproken. De oorzaken van deze ontwikkeling zijn duidelijk genoeg. Nieuwland heeft lange tijd een grote allochtone - lees Turks- Marokkaanse - bevolking gekend. Dit heeft de scholen in Nieuwland 'zwart' gekleurd. Het karakter van de wijk Nieuwland is in de afgelopen tien jaar echter ingrijpend veranderd. In hoog tempo zijn de vier verdiepingen tellende portiekflats - kenmerkend voor de volkshuisvesting in de periode 1955-1970 - vervangen door andere woningtypen: veelal eengezinswoningen in kleine complexen of als rijtjeswoningen uitgevoerd, afwisselende hoog- en laagbouw en levensloopbestendige appartementen. Het overgrote deel gerealiseerd in de koopsector, doorschoten met woningen binnen het sociale huursegment. De allochtone bevolkingsgroep is ook in dit nieuwe Nieuwland goed vertegenwoordigd. Echter nu door voornamelijk jonge gezinnen, hoger opgeleid, beter gesalarieerd en ervan doordrongen dat Nederland het thuisland is voor henzelf en voor hun kinderen. Voor zover ze vasthouden aan islamitisch onderwijs, kiezen ze liever voor El Furkan in Groenoord dan voor Ababil aan het Wibautplein. De "stille instroom" van kinderen van hoger opgeleide ouders zoals bijvoorbeeld op Het Startblok, blijft voor de "vluchtouders"onopgemerkt. Hier ligt dan ook nog een schone maar vooral actieve voorlichtingstaak voor schoolbesturen, -directies én gemeente. De Taaltuin en de dependance van De Wieken halen hun kinderen merendeels uit de oude delen van Nieuwland, de herstructureringsgebieden van morgen. Dat maakt het toekomstperspectief voor De Wieken - waarvan de hoofdvestiging zich overigens buiten Nieuwland aan de Westfrankelandsestraat bevindt - De Taaltuin en Ababil er niet rooskleuriger op. Hoewel de wethouder naast het schermen met de kreet 'oecumenische school ook nog sprak van het 'bevorderen van integratie', het 'wegnemen van achterstanden', 'het aanzetten tot een wereldschool' en 'terugdringen van de segregatie', is een studie onderwijssociologie niet nodig om de haalbaarheid van deze doelstellingen in de gedachte constructie in twijfel te trekken. Overigens ging de motie van Ad Mostert, die de aanzet vormde tot het clusterplan, in het geheel niet van deze doelstellingen uit. De motie is gebaseerd op de waargenomen stelselmatige vermindering van het aantal leerlingen op de drie basisscholen. De tekst van de VVD-motie is hierin duidelijk genoeg. Genoemd worden slechts efficiëntie, een beter gebruik van beschikbare budgetten en de unieke kans om de voorzieningen voor drie scholen in één gebouw te realiseren. Eerste aanleiding zijn de toegenomen problemen rond de islamitische basisschool Ababil. Deze worden straks extra verzwaard als de school elders moet worden gehuisvest, nu het Wibautplein op de schop gaat. Nieuwbouw zal noodzakelijk zijn. Waarbij het gemeentebestuur aan de voorlopige toestemming hiertoe de voorwaarde verbindt dat de school zich binnen vijf jaar als volwaardige schoolorganisatie moet hebben geprofileerd. Het ziet er niet naar uit dat Ababil dit voor elkaar zal krijgen. De onderwijssituatie in Nieuwland kan niet worden losgezien van de ontwikkeling van Nieuwland die uitgaat van een volledige herstructurering van deze grote naoorlogse stadsuitbreiding. Inmiddels is ongeveer de helft van de woningvoorraad die tussen 1950 en 1970 is gerealiseerd, gesloopt. Na het voltooien van de grote projecten tussen de Burgemeester Van Haarenlaan en de spoordijk, komen stapsgewijs andere, Musis 4

Musis | 2009 | | pagina 4