gekleurd. De oorzaken van deze ontwikkeling zijn duidelijk genoeg. Nieuwland heeft lange tijd een grote allochtone - lees Turks-Marokkaanse - bevolking gekend. Dit heeft de scholen in Nieuwland 'zwart' 5 Musis dan een stap terug. Ook waar het plan uitgaat van een concept waarin eventueel vrijkomende ruimten in de cluster een woonbestemming kunnen krijgen. Er zullen andere wegen moeten worden bewandeld, wil het onderwijs aansluiting houden op de ontwikkelingen in de wijk. Nieuwland verjongt. En zal in toenemende mate het woongebied zijn van jonge gezinnen, voor wie Nieuwland een comfortabele, doch tijdelijke woonomgeving vormt. Schiedam is geen uitzondering op deze landelijk goed waar te nemen trend. En voor dit nieuwe Nieuwland geldt, zoals voor elk herstructureringsgebied, dat dit beter functioneert en hoger gewaardeerd wordt naarmate de buurtbewoners waarden en normen enigszins met elkaar delen en de aanwezige voorzieningen terloopse en - in beginsel - oppervlakkige sociale contacten mogelijk maken. Daaruit groeit als vanzelf het 'sociaal kapitaal' en de waardering van buurtbewoners voor hun wijk. Dit constateert althans Reinout Kleinhans, die in november vorig jaar aan de Delftse Technische Universiteit promoveerde op het onderwerp 'Sociale implicaties van herstructurering en herhuisvesting'. De basisschool kan hierin een essentiële rol vervullen. Openbare basisschool De Singel, locatie Galileïstraat, foto: Jan van der Ploeg Tegen de achtergrond van de te verwachten ontwikkeling van Nieuwland is clustering van drie, in leerlingental slinkende 'zwarte' scholen niet anders verouderde, complexen aan de beurt. De projecten binnen het kader van de stadsvernieuwing in Nieuwland zijn succesvol. Daartoe draagt ook het specifieke karakter van de wijk in hoge mate bij. Anders dan de meeste naoorlogse stadsuitbreidingen ligt Nieuwland niet als een satelliet op ruime afstand tot de binnenstad maar vormt als het ware een nieuwbouwschil rondom de oude stad. Het moge misschien onbelangrijk lijken, maar vanaf de verst verwijderde Nieuwlandse hoek tot het hart van de stad is het nog geen anderhalve kilometer. Tel daarbij op de praktisch ideale situatie op het gebied van het openbaar vervoer met trein, sneltram en comfortabele ondergrondse metro en Nieuwland zou wel 'ns Schiedams meest op de toekomst toegesneden woonwijk kunnen zijn. Binnenstedelijk van karakter, suburbaan van structuur, niet afhankelijk van autoverkeer en toch direct verbonden met alle bestemmingen binnen de Randstad. Waar kun je, halverwege je wooncarrière, beter wonen?

Musis | 2009 | | pagina 5