Ervaring met nieuwe scholen Musis 6 Basisschoolleerlingen Nieuwland, foto's: Jan van der Ploeg Mits bevolkt door leerlingen uit de directe omgeving. In Schiedam Noord kon dit proces nog recent uitstekend worden gevolgd met de stichting van wijkgeoriënteerde scholen zoals de openbare Klinker en de protestants-christelijke Regenboog aan de Bernardus IJzerdraatsingel en nog later de openbare Violier en de rooms-katholieke Vlinder aan de Slimme Watering. Hier treffen ouders elkaar in hier bedoelde, aanvankelijk oppervlakkige sociale contacten, maar met gedeelde interesse in dezelfde zaak: de school en de kinderen. Is het in Schiedam Noord kennelijk voldoende dat de genoemde scholen naast elkaar staan om sociaal kapitaal te vergaren, Nieuwland verdient meer: een echte openbare brede wijkschool waar dagelijks - buiten de schooltijden - andere vormen van leren plaatsvinden zoals leren sporten en leren cultuur beleven en ook andersoortige voorzieningen aanwezig zijn. Een dagelijks en continu sociaal trefpunt voor ouders en kinderen. Geen kwaad woord over de diverse kleinschalige projecten van het Wijkactieprogramma Nieuwland, maar de school als unieke 'vindplaats' van jongeren én ouders kan - naast alle op zich en op zichzelf staande activiteiten - van het wijkactieplan - voor een échte sociale doorbraak en realisatie van sociale integratie naast de fysieke integratie zorgen en daarmee bijdragen aan de uitvoering van de gemeentelijke beleidsvoornemens De dagelijkse uittocht van basisschoolleerlingen uit Nieuwland omvat enkele honderden kinderen. Alleen al De Singel ontvangt dagelijks meer dan tweehonderd leerlingen uit deze omgeving. Dit rechtvaardigt de vraag of oplossingen dan niet in omgekeerde richting moeten worden gezocht. Als de berg niet tot Mohammed wil komen, dan moet Mohammed naar de berg gaan. Ligt het niet veel meer voor de hand om ouders en kinderen in Nieuwland tegemoet te komen en tot stichting van een nieuwe school te besluiten in plaats van het (goedkoper lijkende) heil te zoeken in clustering van drie scholen die in toenemende mate leerlingen van buiten de wijk aantrekken en maar roepen dat de Nieuwlandse kinderen teruggehaald moeten worden naar De Taaltuin, De Wieken en Ababil, zonder aan te geven hoe dit vervolgens zou moeten gebeuren? Schiedam heeft overigens ervaring op het gebied van het stichten van scholen in bestaande wijken en een eigen karakter daarvan te bevorderen. Nog maar kortgeleden zijn vanuit de openbare basisschool De Singel twee nieuwe scholen in het oosten van Schiedam gesticht. Alletwee ondergebracht in een nagelnieuw schoolgebouw. Alletwee ook opgezet als een complete school, dus met alle klassen en alle onderwijsfaciliteiten die daarbij behoren. Kinderen die worden ingeschreven op respectievelijk de Singel, de Galileïstraat of de Buys Ballotsingel, doorlopen binnen die locaties hun hele basisschoolcarrière. Van de reden waarom met name hoger opgeleide allochtone ouders voor één van de drie scholen binnen de 'organisatie De Singel' een voorkeur hebben, heeft directeur Margaret Gosens wel een vermoeden. 'Het is', zegt zij, 'niet alleen een kwestie van imago en aanbeveling, al spelen deze altijd een rol bij de eerste aangifte van leerlingen. En al evenmin is het continurooster dat wij hanteren, de belangrijkste oorzaak van onze populariteit. Dat was in het begin misschien wel het geval toen wij als eerste school startten met een aaneengesloten rooster. Maar tegenwoordig bieden heel wat meer scholen hetzelfde. Waarin wij anders zijn is dat wij een heel strakke opbouw kennen van het

Musis | 2009 | | pagina 6