Nieuwland verdient meer: een echte openbare brede wijkschool waar dagelijks - buiten de schooltijden - andere vormen van leren plaatsvinden zoals leren sporten en leren cultuur beleven en ook andersoortige voorzieningen aanwezig zijn. Eigen identiteit 7 Musis leren en begeleiden van kinderen. Niet alleen leerprestaties worden gevolgd, ook de interacties binnen de klas worden bijgehouden evenals de klassikale en persoonlijke relaties, de werkhouding van de kinderen maar ook die van de docent. Een systeem zou ik het niet willen noemen, eerder een werkhouding die we in de loop dei- jaren tot in detail beschreven hebben en daarmee toetsbaar en overdraagbaar gemaakt'. In dit systeem dat zij in boek- en voorbeeldvorm op tafel legt en nog het meest doet denken aan systematisering volgens ISO-normen, worden puntsgewijs alle functioneringsgebieden beschreven. De leerkracht wordt daarbij niet gespaard en de tijdlijn niet uit het oog verloren. Leerdoelen, gedrag en functioneren worden per leerjaar beschreven. Een vast patroon is ook dat de leerstof voor elk schooljaar als afgerond geheel wordt gepresenteerd. Ze noemt een voorbeeld: Geschiedenis wordt elk jaar behandeld vanaf de Romeinen tot de dag van vandaag. Dit geeft mogelijkheden tot verdieping per leerjaar. En sluit bovendien naadloos aan bij het groeiend voorstellingsvermogen van de kinderen. Het woord dependance neemt ze bij voorkeur niet in de mond, waar de Galileïstraat en Buys Ballotsingel ter sprake komen. Ze heeft het over vestigingen. Of locaties. In ieder spreekt ze over drie scholen onder één bestuur en één directie, maar met een eigen identiteit. De leerkrachten mogen dan regelmatig van locatie wisselen. De leerlingen doen dat nooit. Alle drie de scholen kennen hun eigen verticale opbouw en elke school - en daar gaat 't om - heeft z'n wortels in de directe omgeving. Waarmee tegelijkertijd zoveel mogelijk kan worden vermeden dat kinderen drukbereden straten moeten oversteken. Met uitzondering dan van de kinderen uit Nieuwland die wel twee of driemaal een verkeersbarrière moeten nemen. Met het oog op het toenemend aantal leerlingen uit Nieuwland heeft Margaret Gosens overigens al jaren geleden het plan geopperd om in Nieuwland - in samenwerking met daar reeds gevestigde scholen - een nieuwe locatie te stichten. Zij stelde zich voor dat dit op dezelfde wijze zou moeten gebeuren, zoals ook de Galileïstraat werd gesticht en eveneens een nieuw gebouwde en wijkgebonden openbare basisschool aan de Buys Ballotsingel werd geopend. Het plan is nooit in nadere studie genomen. Hoewel dit zeer de moeite waard zou zijn volgens Sjaak Braster hoogleraar sociologie in het bijzonder op het gebied van het sociaalwetenschappelijk onderzoek naar onderwijs, identiteit en onderwijsorganisatie aan de Erasmus Universiteit. Vanzelfsprekend is hij op de hoogte van de bindende rol die (basis) scholen kunnen spelen in Vinexlocaties. In hoeverre dit ook het geval zal en kan zijn in herstructureringsgebieden is in zijn opvattingen de moeite van het onderzoek waard. Dit onderzoek zal minstens tweeledig moeten zijn: enerzijds verricht vanuit de school die zich in een reeds lang bestaande, maar op dit moment snel veranderende omgeving een functie moet verwerven, en anderzijds dient het onderzoek vanuit het perspectief van de wijk te worden opgezet en dienen na te gaan of en hoe de vestiging van een nieuwe school de sociale cohesie kan versterken. Dat de resultaten positief kunnen zijn, lijkt hem alleszins aannemelijk. Ook omdat het aantal schoolkinderen dat dagelijks vanuit Nieuwland naar de Sint-Jozefschool en De Singel wordt gebracht, een nieuwe school in deze wijk al vanaf de allereerste dag boven de opheffingsnorm zou tillen. Interessant is het in dit verband dat Ahmed Marcouch als voorzitter van de Amsterdamse deelgemeente Slotervaart pleit voor een echte openbare school als tegenhanger van het slechte Islamitische onderwijs. En niet uitgevlakt mag tenslotte worden dat de realisatie van een nieuwe - wijkgebonden en op de nieuwe bewoners georiënteerde - school weieens een positieve invloed kan hebben op de al lang bestaande onderwijsvoorzieningen in de wijk.

Musis | 2009 | | pagina 7