De stille omgang: Hoert den trom! Hans van der Sloot Ir5' 11 Musis En gelukkig. Na Jan des Bouvrie met zijn Arsenaal in de Korenbeurs en het duo Cees van Olst/Mick Eekhout in het Wennekerpand is nu in de heilige Lidwina een nieuwe figuur gevonden die Schiedam internationaal op de kaart gaat zetten. Een stadgenote nogal liefst en dood bovendien, hetgeen aanzienlijk schelen kan in promotionele kosten en benodigde ruimtelijke investeringen. En dit bij een rendement dat niet veel lager zal liggen dan waarmee het stadsbestuur zich bij de eerdere door haar gepresenteerde droomprojecten op voorhand al rijk rekende. 'Die maghet van Scyedam' zal er immers voor zorgen dat de drommen bezoekers, die de plaatselijke middenstand in het jongste verleden werden voorgespiegeld, nu werkelijk in aantocht zijn. Gelovigen, toeristen voor een langer en louterend verblijf en nieuwsgierige dagjesmensen met ANWB-kortingskaart zullen zich verdringen voor een bezoek aan Schiedam. Geluk zal daarbij geen rol spelen, want hadden we met Jan des Bouvrie en Van Olst nog te rekenen met aardse tekortkomingen en tegenslag, Lidwina daarentegen is St Petrus voorbij en kan zich met voorspraak direct met de Allerhoogste verstaan. Met haar als publiekstrekker staat Schiedam op de wereldkaart. Met stip. Het zal niet de eerste keer zijn dat Lidwina in het centrum van de publieke aandacht wordt getrokken. En zelfs niet de eerste keer dat dit met zeker oogmerk gebeurt. Wie het artikel van Han van der Horst in Musis januari aandachtig heeft gelezen ziet onmiddellijk de parallellen met het Schiedam van vandaag de dag. Daar ligt de inspiratie om op te roepen tot een hernieuwde Stille Omgang als publiekstrekker van de eerste orde. Daar ligt ook de basis voor een succesvolle Lidwinawinkel, waarin Lidwinarozen, Lidwinabeeldjes, Lidwinalikeur, Lidwinasjaals en de speciale Lidwina barbecuehandschoenen (de brand van Schiedam midden veertiende eeuw) liggen opgetast. In Musis januari schreef Han van der Horst: 'De zieke maagd Lidwina legde een rechtstreeks contact met de hemel. Zij sprak zonder tussenkomst van wie dan ook met Maria zelf. Daar had zij wereldlijke noch geestelijke leiders voor nodig'. Natuurlijk is er geen ondernemer die hiervan niet direct de commerciële potenties ziet. Wat scheelt het niet in tijd, aandacht en kaarsen om de gewenste contacten direct via Lidwina tot stand te brengen?. Dit past toch volledig in een tijd waarin GSM, satellietnavigatie en elektronisch betalen en bankieren de standaarden zijn? 'Toen zich tijdens Lidwina's ziekbed ook nog wonderen voordeden' schrijft Han van der Horst, '- haar beurs nooit leeg raakte terwijl ze alles aan de armen gaf, toen was haar moreel gezag voorgoed gevestigd". En dat is nu precies wat kortgeleden in Schiedam tweemaal faliekant mis ging. De wonderen werden wel beloofd, maar van een gevulde beurs was geen sprake. Van der Horst tenslotte: 'Teiwijl de bisschoppen zwolgen in hun paleizen, leefde Lidwina op wonderdadige wijze van de heilige Hostie alleen. Haar door maden aangevreten wonden stonken niet naar etter, maar geurden naar parfums'. Het beeld dat Han van der Horst hier oproept lijkt een uit de hemel gezonden boodschap: De investeringen kunnen tot een minimum beperkt blijven. En wat het geuren naar parfums betreft, met Unilever of Lancöme moet het toch mogelijk zijn om - sim sala bim - een complete Lidwinalijn te ontwikkelen met alle parfums dienaangaande, eau de toilettes, kleurshampoos en mogelijk zelfs een anti-rimpelcrême. En vanzelfsprekend getuigt het van commercieel inzicht om Lidwina - met compleet voorbijgaan aan de pauselijke bul van Paus Leo XIII uit 1890 te ontheffen van het patronaat van de zieken en haar de - zozeer in het PvdA-partijprogram passende - portefeuille Internationale Verdraagzaamheid toe te bedelen. Van het verdragen van de maden die in haar wonden rondkropen tot verdraagzaamheid lijkt in de spreektaal maar een kleine stap, al is het verschil hemelsbreed. Tot nu toe was de Stille Omgang een moment van bezinning en devotie. Maar een beetje marketeer of projectmanager maalt toch niet om volksverering, pauselijk besluit en die bescheiden en alleszins integere pastoor Vismans die er alles aan doet om de Lidwinaverering in haar geest zuiver en eenvoudig te houden Lidwina als stadsheiligel Uniek in NederlandI Daar kunnen we mee scoren! Met zoveel perspectieven en potenties durft ook Musis het wel aan om een bescheiden bijdrage voor te stellen in deze met zoveel enthousiasme en aplomb gepresenteerde plannen: Organiseer - pakweg eens in de vijf jaar, want de wetenschap heeft tijd nodig - in Schiedam een internationaal seminar met wetenschappers - medici en paramedici - onderzoekers, zielzorgers en ethici over de vraag hoe het uitzichtloos lijden draaglijk te maken. Dan heeft de wereld iets om naar uit te kijken, staat Schiedam in het middelpunt van de belangstelling en heeft het lijden van Lidwina betekenis. Ook in deze tijd. In deze maatschappij. In zowel kerkelijk als wereldlijk opzicht. V' Matthijs Gootjes, Portret van Lidüina. Balpen op papier. Collectie GA Schiedam. Beeldnr. 32186

Musis | 2009 | | pagina 11