23 Musis geen kans om verder te komen dan een onderbetaald baantje in een branderij of werkplaats. Dat schaadde tegelijkertijd de vooruitgang, want zo ging veel talent verloren. Radicalen geloofden heilig in de emanciperende werking van het onderwijs. Zij waren daarnaast zeer geïnteresseerd in nieuwe bedrijfsvormen, zoals coöperaties, want die pasten naadloos bij hun gemeenschapsideaal. Als rechtgeaard radicaal was M.C.M. de Groot voorstander van het algemeen mannen- en vrouwenkiesrecht. Ook steunde hij de ontwikkeling van de vakbeweging. Uiteindelijk maakten deze radicalen zich van de liberale hoofdstromingen los om een eigen Vrijzinnig Democratische Bond (VDB) te stichten. M.C.M. de Groot heeft dit radicalisme bijna twintig jaar in de Schiedamse raad vertegenwoordigd. Daarnaast zette hij met succes het bedrijf van zijn vader voort. Zijn leven lang beschikte M.C.M. De Groot over een fortuin, dat hij desgewenst kon inzetten om de door hem gewenste maatschappelijke ontwikkelingen te steunen en te bevorderen. En dat lang niet alleen in Schiedam. M.C.M. de Groot las met instemming De Nieuwe Gids, het tijdschrift van een stelletje nieuwlichters, dat als de "tachtigers" de literatuurgeschiedenis in ging. Hij gaf financiële steun aan een van hen, de nog zeer jonge dichter Albert Verwey, zodat deze zich intellectueel kon ontwikkelen. Aan hem schreef hij eenmaal: "Mijn plan de campagne voor het leven is, al mijn krachten, dus ook mijn geld, te besteden voor het scheppen van 't meest mogelijke geluk. Maar ik voel dan ook zeer sterk de verantwoordelijkheid voor het goed, het zoo goed mogelijk besteden van mijn geld. Er is zoo ontzettend veel te doen en mijn middelen zijn zoö beperkt, dat het me ondragelijk is, dat de vruchten van mijnen arbeid minder goed, laat staan slecht zouden worden gebruikt". Hij oefende dan ook stevige controle uit over de besteding en hij was zelden of nooit te vinden voor onzakelijke voorstellen. Met Verwey kwam het overigens goed: hij werd hoogleraar en nationaal cultuurpaus, Goed bedoelde onzakelijkheid trof M.C.M. de Groot aan bij zijn socialistische vrienden, die zich naar zijn mening onderworpen hadden aan een dogmatiek die niet onder deed voor het dwanggeloof van zijn jeugd. Toch bleef hij zijn leven lang ervan overtuigd, dat de socialisten het goed bedoelden. Op een aanval door het Schiedamsch Socialistisch Weekblad De Moker reageerde hij aldus: "De Moker laat ik verder rusten; men kan volle waardering hebben voor zijn edel streven tot opheffing van de arbeiders uit hun toestand van onderworpenheid en gebrek en toch afkeuren zijn stroom van onware voorstellingen, malligheden en venijnigheden". Toen de voorman van de Schiedamse sociaal-democaten, Piet de Bruin, door een ernstige ziekte geveld werd, betaalde M.C.M. de Groot een dure kuur in Gelderland en hielp hem vervolgens aan een winkel. Later werd De Bruin een invloedrijk wethouder en tenslotte gedeputeerde van Zuid-Holland. Zulke talentvolle mensen steunde De Groot graag. Zo haalde hij de literator Nico van Suchtelen, zogenaamd als particulier secretaris naar Schiedam, toen de vooruitstrevende uitgeverij waarvoor hij werkte het niet langer kon bolwerken. M.C.M. stelde Van Suchtelen na een jaar of wat in staat een nieuw bedrijf te stichten, de Wereldbibliotheek, die goede en goedkope lectuur voor de brede volksklassen publiceerde Zo konden de arbeiders zichzelf ontwikkelen en meer van hun leven maken. Dat element - meer van je leven maken, - was steeds een kernpunt in al De Groots ondernemingen en initiatieven Zo was hij in 1893 de feitelijke stichter van Het Volkshuis, dat in een monumentaal grachtenpand aan de Lange Haven gevestigd werd. Het Volkshuis kende een boekerij, je kon er alle belangrijke kranten en tijdschriften van Nederland lezen. Er werden tal van cursussen georganiseerd en de arbeiders konden er tenslotte ver van verleidingen die men in de kroeg aantrof, een biljartje maken. De Schiedamse gemeentebibliotheek is de feitelijke opvolger van dit Volkshuis. Zonder werk en eigen inkomsten geen emancipatie. Het is aan M.C.M. De Groots continu aandringen te danken, dat Schiedam in 1902 als eerste Nederlandse stad een arbeidsbeurs vestigde, de voorloper van het arbeidsbureau. In 1893 al was hij trouwens de drijvende kracht achter de woningbouwvereniging Samenwerking, die de arbeiders behoorlijke huisvesting wilde verschaffen. Zo'n woningbouwvereniging past naadloos in het radicale denkraam: mensen sluiten zich aaneen om gezamenlijk behoorlijke onderkomens te realiseren. Datzelfde is het principe achter de coöperatie: de coöperatoren zijn via bepaalde verdeelsleutels eigenaar van het bedrijf. In 1897 stichtte De Groot volgens dit principe drukkerij De Eendracht om een meesterknecht bij de Schiedamsche Courant aan werk te helpen, die door zijn nieuwe baas was ontslagen, omdat hij actief was in het vakbondswezen. Volgens een vergelijkbaar principe stichtte De Groot in 1904 een coöperatieve bakkerij, die later onder de naam Door Eendracht Sterker (DES) uit zou groeien tot een breed gesorteerd levensmiddelenbedrijf. Elk jaar ging dividend naar de klanten die daartoe zegels spaarden. De coöperatieve modellen van De Groot gaven de leiding van deze bedrijven genoeg ruimte voor een zakelijke aanpak, zodat zij zich met succes teweer konden stellen tegen de concurrentie. Bij dit alles bleef M.C.M. de Groot zijn leven lang een succesvol ondernemer, die zich - bijvoorbeeld via de Vereniging Schiedam Vooruit - inzette voor de bloei van het grote Schiedamse bedrijfsleven. Op latere leeftijd bekleedde hij dan ook tal van commissariaten bij bedrijven in het hele land, tot aan de textielfabriek van Begenrann in Helmond toe. M.C.M. De Groot is Schiedam niet trouw gebleven. In 1911 moest hij zijn zetel in de gemeenteraad om gezondheidsredenen opgeven. Hij verhuisde voor de gezonde zeelucht naar Scheveningen, waar hij op 21 maart 1935 overleed. Als vernieuwer tot zijn laatste snik wenste hij geen begrafenis maar een crematie op Westerveld. Laatstelijk sprak ik over M.C.M. de Groot met Hans van der Sloot, die - voorspel ik - een grote biografie van M.C.M. de Groot zal publiceren. Hij was - daar waren we het over eens - een groot Schiedammer, die veel goeds had gesticht. Was het ook een aardige man? Dat wist Hans niet. Misschien toch een beetje ijdel, vol ingehouden voortreffelijkheid. Maar dit ene staat te allen tijde buiten kijf: M.C.M. de Groot heeft in Schiedam veel goeds gesticht. Illustraties: Mathijs Gootjes, Portret van M.C.M. de Groot met onder het Volkshuis aan de Lange Haven. Balpen op papier. Collectie Gemeentearchief Schiedam. THA nr 62188. Brief van het bestuur van het Volkshuis aan de gemeenteraad van Schiedam over de stichting van een openbare leeszaal en Bibliotheek Lange Haven. 131. 7juli 1917. Archief gemeentebestuur Schiedam 1816-1953.

Musis | 2009 | | pagina 23