Voorspellen naar welke scholen de ouders uit de nieuwe buurten hun kinderen zullen sturen staat soms gelijk aan koffiedikkijken. 13 Musis opgewonden van," zegt de directeur. Er is een verschijnsel dat hem veel meer zorgen baart: het 'stelen' van leerlingen bij katholieke en protestants-christelijke scholen door de islamitische basisschool Ababil. Forsten: "Tegen alle afspraken in haalt Ababil grote aantallen leerlingen weg die al bij andere scholen in Schiedam en Vlaardingen staan ingeschreven." In Schiedam is daar volgens hem onder andere 't Meesterwerk de dupe van, in Vlaardingen Het Palet. Bestuurder Mohamed Talbi van de Stichting Islamitisch College, dat de islamitische basisscholen El Furkan (Groenoord) en Ababil (Nieuwland) beheert, kan zich voorstellen dat het verlies van leerlingen aan Ababil andere scholen verontrust. Maar de suggestie dat zijn stichting agressieve wervingsmethoden toepast wijst hij af. Ababil dankt zijn snelle groei niet aan scouts die op schoolpleinen allochtone kinderen ronselen. De kwaliteit van het onderwijs, daar komen de islamitische ouders op af. "Wij staan goed bekend in vergelijking met andere islamitische scholen in de regio," verklaart Talbi. Bovendien was er tot twee jaar geleden geen islamitisch onderwijs in Nieuwland. Nu dat er wel is, stromen leerlingen van alle kanten toe. Ze komen uit Schiedam-West, -Zuid, -Oost en zelfs uit Rotterdam en Vlaardingen. Dankzij een succesvolle open dag stapten dit jaar 30 tot 40 leerlingen van andere scholen zonder enige dwang over naar Ababil, zegt Talbi. Hij heeft alle vertrouwen in een verdere groei. Hij erkent dat andere scholen in de wijk het dan moeilijk kunnen krijgen. "De aanzuigende werking van Ababil zal op termijn dermate groot zijn, dat de overige basisscholen in Nieuwland daar veel last van gaan krijgen," waarschuwt ook de nota Demografische trends in het basisonderwijs. Een MFA samen met twee andere scholen was voor Ababil een aantrekkelijke optie omdat er dan extra voorzieningen beschikbaar zouden komen. Tegelijk vindt Talbi het begrijpelijk dat andere scholen aarzelen om te gaan 'samenwonen' met een islamitische school. "Een MFA betekent voor hen kansen, maar ook bedreigingen." Anders dan de openbare basisschool De Taaltuin, was de protestants-christelijke basisschool De Wieken aan de De Wildestraat wel voorstander van huisvesting onder één dak met Ababil. "Volgens de prognoses hadden wij dan een flinke stijging van het leerlingental kunnen verwachten," aldus directeur Saskia Mak. Landelijk doen pc-scholen het in de statistieken veel beter dan openbare scholen als ze met islamitische scholen worden geclusterd. De dreiging van aanzienlijk leerlingenverlies die het openbare basisonderwijs in Nieuwland boven het hoofd hing, was volgens Mak ook de reden dat de gemeente de stekker uit het MFA-project heeft getrokken. De bereidheid van De Wieken om met Ababil samen te wonen kan overigens niet automatisch worden uitgelegd als een teken dat de twee scholen het goed met elkaar kunnen vinden. Integendeel - ook De Wieken heeft moeite met de wijze waarop de islamitische basisschool het leerlingental heeft vergroot. Van alle scholen in de wijk, heeft De Wieken de meeste leerlingen (twintig) aan de islamitische gezindte moeten afstaan en Mak is nog steeds boos over de manier waarop dat in z'n werk ging. "Afgesproken was dat de scholen in de wijk niet klakkeloos eikaars leerlingen zouden overnemen als kinderen van school switchen. Ababil heeft die regel niet gerespecteerd. Dat heeft de verstandhouding ernstig verstoord." Nu de vorming van een MFA is afgeblazen, is de vraag hoe het verder moet met het basisonderwijs in Nieuwland. Tot voor kort ging de gemeente er op grond van demografische gegevens vanuit dat drie basisscholen voldoende zijn voor het aantal kinderen tussen vier en twaalf jaar in de wijk. Als tenminste aan de vlucht van leerlingen naar scholen buiten de wijk geen halt kan worden toegeroepen. Welke twee scholen in Nieuwland in dit scenario zouden moeten verdwijnen is onduidelijk. Tegenover de groei van Ababil staat alleen op De Wieken een aanmerkelijk verlies in leerlingental; op Het Startblok, 't Meesterwerk en De Taaltuin is sprake van een stabilisatie dan wel lichte groei. De toekomstige situatie is des te onduidelijker omdat woningbouwplannen die Nieuwland aan een gevarieerder bevolking moeten helpen, wel eens forse vertraging kunnen oplopen door de economische crisis. Daarnaast zal veel afhangen van de vraag of wethouder Daskalakis nu wel of niet over middelen beschikt om de leerlingenvlucht aan te pakken. Mocht de wethouder daarin slagen, dan zou Nieuwland misschien toch wel weer vijf scholen nodig hebben, meent Saskia Mak. Zij vindt het daarom hoog tijd dat de gemeente eens helderheid schept. Zijn er manieren om ervoor te zorgen dat meer kinderen in hun eigen wijk naar de basisschool gaan? En welke woningbouwplannen gaan er wel door, en welke worden voor onbepaalde tijd uitgesteld? De weerbarstige praktijk laat overigens zien dat prognoses over schoolkeuzes zeer betrekkelijk zijn. Voorspellen naar welke scholen de ouders uit de nieuwe buurten hun kinderen zullen sturen staat soms gelijk aan koffiedikkijken. Zo blijkt dat kinderen uit de nieuwbouw van de locatie Goeman Borgesius (ruim 200 woningen, circa 60 basisschoolleerlingen) niet naar De Taaltuin of naar Ababil gaan, wat gezien de geografische positie voor de hand zou liggen, maar in grote aantallen worden ingeschreven bij De Kring in Schiedam-West. Dat is des te opmerkelijker, omdat het in veel gevallen om leerlingen van allochtone ouders gaat. Een soortgelijk verschijnsel deed zich enkele jaren geleden voor bij het nieuwbouwproject Schiehart. Vrijwel alle kinderen uit deze nieuwe buurt in Nieuwland gingen onderwijs volgen op De Singel in Schiedam-Oost en niet op de twee dichtbij gelegen zwarte basisscholen 't Meesterwerk of Het Startblok. De samenstellers van de "Demografische trends" vonden ook dit "zeer opmerkelijk", gezien het feit dat het merendeel van de kinderen zelf ook een allochtone achtergrond had. Gezien deze ervaringen, bestaat er geen enkele garantie dat de kinderen uit het westelijk gedeelte van Parkweg Noord, waar de nieuwbouw in de loop van dit jaar wordt opgeleverd, naar de op een steenworp afstand gelegen school Het Startblok zullen gaan. Net als zijn collega Saskia Mak, pleit directeur Erik Forsten van de St. Jozefschool daarom voor bezinning aan de zijde van de gemeente. Forsten meent dat het probleem van de leerlingenvlucht ook eens van de kwalitatieve kant moet worden bekeken. "Een MFA kan op zich een goede keuze zijn, maar ga die niet klakkeloos neerzetten. Je kunt beter vanuit het kwaliteitscriterium beoordelen of dat nu de oplossing is waaraan de ouders behoefte hebben. Belangrijk is dat je eerst onderzoekt wat de ouders willen." Daarnaast, benadrukt Forsten nog maar eens, staat het slechte imago van het onderwijs in Nieuwland niet op zich. De hele wijk gaat gebukt onder vooroordelen. "Laten we ook eens proberen daar iets aan te doen."

Musis | 2009 | | pagina 13